
Богатството на най-богатия 1% от хората в САЩ е достигнало рекордните 44.6 трлн. долара в края на четвъртото тримесечие на 2024 г., след като поскъпването на акциите в края на годината е повишило стойността на техните инвестиционни портфейли, сочат нови данни на Федералния резерв на САЩ.
Общото състояние на най-богатия 1%, в който според класификацията на Фед попадат хората с лично състояние от над 11 млн. долара, се е увеличило с 2 трлн. долара през четвъртото тримесечие. Целият ръст идва от техните инвестиции в акции. Стойността на корпоративните акции и на акциите на договорните фондове, притежавани от най-богатия 1%, е скочила до 19.7 трлн. долара, в сравнение със 17.65 трлн. долара в предходното тримесечие.
Стойността на техните имотни активи нараства леко за същия период, докато тази на дяловете им в непублични компании намалява, което на практика анулира всяко друго поскъпване извън акциите.

Тримесечното увеличение на общото състояние на най-богатите е поредното продължение на безпрецедентния бум на богатството, който започна през 2020 г. с ръста по време на пандемията от COVID-19. От 2020 г. Богатството на най-богатия 1% се е увеличило с близо 15 трлн. долара или 49%.
Според доклада на Фед, 87% от индивидуално притежаваните акции и взаимни фондове са собственост на най-богатите 10% от американците. Най-богатият 1% пък контролира половината от всички индивидуално притежавани акции.
Икономисти твърдят, че ръстът на пазарите на акции носи огромни ползи за богатите и основно подкрепя високия клас на потребителските пазари. Богатството на американците от средната класа и на тези с по-ниски доходи зависи повече от заплатите и стойността на домовете им, отколкото от акциите.
Акциите представляват все по-голям дял от активите на най-богатия 1%. Те са съставлявали 37.8% от активите на домакинствата от най-богатия 1% в края на 2023 г., след като преди това падат до минимум от 36.5%, посочва Лиз Ан Сондърс, инвестиционен анализатор в Charles Schwab.
Борсовият индекс S&P 500 вече нараства с 10% тази година и има вероятност състоянието на най-богатите вече да е надхвърлило рекордната си стойност от края на 2023 г. Неравенството в САЩ намаля леко през 2021 и 2022 г. с увеличаването на заплатите и скока в цените на имотите, но разликата в богатството се върна отново до нивата си отпреди пандемията.
Най-богатият 1% от американците са притежавали 30% от богатството в страната в края на четвъртото тримесечие, докато най-богатите 10% са контролирали 67% от цялото богатство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg