
В Русия картофите - неизменна част от националната кухня, днес са се превърнали в луксозен продукт.
Въпреки официалното обявяване на края на „картофената криза“, този зеленчук остава недостъпен за голяма част от населението.
Причините за скока в цените, който доведе до утрояване на цената на килограм за една година, са далеч от разрешаване и ситуацията не се очаква да се подобри в близко бъдеще, според анализ на независимия руски медиен сайт The Insider, цитирант от БГНЕС.

Колко струват картофите в различните части на Русия?
През юни 2025 г. средната цена на килограм картофи в Русия достигна 92 рубли (99 евроцента) спрямо 56 рубли година по-рано (60 евроцента). В Москва тя достига 112 рубли (1.21 евро), което е почти три пъти повече от цената през миналата година.
В някои региони, като Чукотка, цената достига рекордните 191 рубли за килограм (2.06 евро). Дори в дискаунт супермаркетите цените понякога надхвърлят 130 рубли (1.40 евро). Тази инфлация засяга цялата страна, без изключение.

Защо цените на картодите се покачват?
Има няколко причини за този скок в цените. Русия е събрала 17.8 милиона тона картофи през 2024 г., което е спад с 12% спрямо 2023 г. Причината е намаляването на обработваемите площи, което е пряко следствие от кризата в рентабилността, претърпяна от производителите след рекордна реколта през 2023 г., която доведе до срив в цените.
Земеделските производители, обезкуражени от несигурните маржове и многото ръчен труд, са намалили насажденията. Към това се прибавят и климатичните капризи: дъждове, слана, наводнения и жеги са опустошили реколтите, особено в Урал и Сибир.
Войната в Украйна очевидно има своето влияние: някои земи в близост до границата вече са неизползваеми, особено в региона на Брянск, който традиционно е голям производител.
Дори и да бъдат събрани, картофите се губят: 15% от продукцията се унищожава по време на съхранение поради липса на подходяща инфраструктура. Вредителите заразяват 10 до 30% от полетата, така земите стават негодни за отглеждане в продължение на няколко години.
Русия все още зависи силно от вносни семена, докато западните санкции и сривът на рублата доведоха до скок в цените на торовете, горивото и заплатите. Вносът, особено от Египет и Китай, е нараснал не само по обем, но и по цена, без да компенсира местния недостиг.
Маржовете на дистрибуторите и посредниците, които могат да надхвърлят 100%, увеличават сметката за потребителите.
Въпреки кризата, държавата е намалила помощта си за сектора. Субсидиите са намалени и трудни за получаване от малките производители, докато отглеждането на картофи изисква инвестиции, които са много по-високи от тези за пшеницата.
Резултатът: руснаците, изправени пред скока на цените, все повече се обръщат към по-евтини въглехидратни храни, като хляб, макаронени изделия или зърнени храни.

Ще се върнат ли цените обратно към нормалните си стойности?
Експертите прогнозират временно понижение на цените през есента с пристигането на новата реколта, но основната тенденция остава възходяща.
Опитите за регулиране рискуват да наводнят супермаркетите с картофи с лошо качество, докато продуктите от висок клас ще се озоват на паралелните пазари на непосилни цени.
Кризата с картофите разкрива структурните недостатъци на руското селско стопанство под санкции, между външна зависимост, остаряваща инфраструктура и изтичане на работна ръка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо бумът на туризма в Антарктида може да доведе до катастрофа?
преди 18 мин60% от населението е под 30 години: Как младежите променят Узбекистан
преди 31 минАрхеолози откриха 3500-годишен град в Перу
преди 55 минЛято в Европа: Жегата в някои градове вече трае 5 месеца
преди 1 час0.2% спад в сектора на услугите отчита НСИ през април
преди 1 часОборотът в търговията на дребно със 7.2% ръст на годишна база през май
преди 1 часПрочети още
Желязков: Изключително важно е българската делегация в ЕП да гласува единно в полза на България
darik.bgГърция с извънредни мерки заради жегите
darik.bgСаня Армутлиева: Попфолкът доминира в България, но той се оттласна от чалгата!
darik.bgХалф пристигна в България за подпис с ЦСКА
dsport.bgSOLD OUT: Левски продаде билетите за първия европейски мач
dsport.bgНОИ спира майчинството при втори трудов договор – какво трябва да знаят родителите?
9meseca.bg