Повече от 460 международни компании са спрели дейността си в Русия, от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г., като продадоха или ликвидира активите им, според проучване на Киевското училище по икономика в Украйна.

Общо 59 световни марки са напуснали руския пазар, се казва в проучването.

От тях 25 компании запазват регистрираните си търговски марки в Русия, казва DW на база на данни на руското национално патентно ведомство „Роспатент“.

Какво означава запазването на търговската марка?

Запазването на търговската марка означава, че имената, логата и дизайните на дадена марка остават интелектуална собственост на компанията и не могат да бъдат използвани или имитирани от други. Например, логото на McDonald's със златни арки остава защитено в Русия. По същия начин стоят и нещата с емблематичната трилъчева звезда на търговската марка на Mercedes. И двете компании са сред тези, които запазват регистрираните си търговски марки в Русия, както и Ikea, Jaguar и Volvo.

Останалите 34 компании от 59-те световни марки, които напуснаха руския пазар - включително германският производител на потребителски стоки и лепила Henkel и финландският доставчик на енергия Fortum - не са подали заявления за използване на търговските си марки в Русия след февруари 2022 г.

Някои компании, като производителя на потребителски стоки Unilever и British American Tobacco, са прехвърлили правата върху търговските марки на някои от продуктите си на бившите си руски дъщерни дружества. Това формално означава, че те вече нямат нищо общо с тях.

Но руската преса реагира рязко на признаци, че компании като McDonald's и KFC, които обявиха пълното си оттегляне от Русия, вече са подали заявления за нови търговски марки или за удължаване на съществуващите права върху търговски марки. Позовавайки се на уебсайта на Роспатент, те публикуваха заглавия като „Завръщането на западните компании“ или „Западните компании се стичат към Русия“ и „Държавната дума се изказва в подкрепа на завръщането на западните компании“.

Шведският производител на мебели Ikea е подложен на особен контрол. През 2022 г. компанията осъди войната в Украйна, а през  2024 г. компанията най-накрая напусна Руската федерация и продаде последния си склад в Московска област, където беше започнала дейността си в Русия през 2003 г. Според базата данни на Роспатент, Ikea е подала поне четири заявления за удължаване на регистрацията на своите търговски марки от февруари 2022 г. насам, едно от които все още е в процес на разглеждане.

Кой е изоставил марката си?

Другите компании, изброени от Киевското училище по икономика, или не са подали, или са оттеглили заявки за регистрация на търговски марки. Например, немският производител на перилни препарати и лепила Henkel не удължи правата си върху търговската си марка през 2022 г. и настоящата му регистрация изтича в края на тази година.

Регистрацията на търговска марка е валидна общо 10 години и много компании, подали заявление преди февруари 2022 г., все още имат известно време да вземат решение.

Германската верига магазини за железария Obi кандидатства за регистрация на търговска марка през 2021 г., но това не е одобрено до края на 2022 г. Това означава, че интелектуалната ѝ собственост вероятно ще бъде защитена за години напред.

На практика обаче може да има изключения. Съгласно руското законодателство, конкурент може законно да оспори правото си да използва „безпритежателна“ търговска марка, ако тя не е била използвана в продължение на три години. През март тази година руският производител на климатици Rusklimat успя да обяви регистрацията на търговска марка на шведската компания Ericsson за невалидна в съда.

Защо компаниите защитават своите търговски марки?

Руският икономист и журналист Ян Мелкумов казва, че удължаването на правата върху търговската марка е предимно формална процедура. Заявлението показва, че компанията не желае да се раздели с марките си в Русия. „Компаниите искат да избегнат някой друг да използва техните търговски марки. Те не искат да харчат пари за адвокати и да преминават през нов процес на регистрация“, каза той пред DW.

Според Мелкумов, ако компаниите се споразумеят за право на обратно изкупуване при продажбата на руските си активи, те могат да си върнат и търговските марки. Ако обаче те вече са продадени от купувача, обратното им изкупуване може да отнеме години.