
За почитателите на изкуството, виното и луксозните автомобили 2024 не беше най-добрата година.
Цените на луксозните активи се понижиха, а хипотетичният инвеститор, който е вложил парите си в изкуство в началото на миналата година, е загубил средно 16% до края на ноември, според индекса All Art на консултантската компания Art Market Research, която следи продажбите на основните аукционни къщи.
Тези, които са инвестирали в хубаво вино, са загубили около 11% през същия период, според показателя Liv-ex Fine Wine 1000, цената на диамантите е спаднала с почти 20%, а тази на колекционерските автомобили остава горе-долу без промяна за последните 12 месеца, пише The Economist.
Пандемията и бумът на луксозните покупки
Спадът следва години на главоломен растеж, който дори се засили по време на пандемията от COVID-19, когато отегчените потребители решиха да се отдадат на желанията си и да пазаруват.
Банковата група HSBC смята, че дизайнерските рокли и чанти са с 54% по-скъпи, отколкото са били през 2019 г. Цената на най-доброто вино от Бордо пък достигна най-високото си ниво от 12 години през 2022 г.
Може да изглежда изненадващо, че пазарът на луксозни активи е отслабнал оттогава. Международният валутен фонд смята, че глобалният брутен вътрешен продукт е нараснал със здравословните 3.2% през 2024 г. Фондовите пазари преживяха бум, а броят на свръхбогатите хора расте бързо.
Швейцарската банка UBS пък прогнозира, че до 2027 г. по света ще има 86 милиона милионери в долари спрямо около 60 милиона през 2023 г.

Акции вместо диаманти
Може би звучи логично, че когато акциите растат и хората се чувстват богати, е по-вероятно да пръскат пари за луксозни активи. Но всъщност, както казва Лиъм Бейли от компанията за недвжими имоти Knight Frank, луксозните активи се конкурират с финансовите, които предложиха значителна възвръщаемост през 2024 г.
Световният индекс MSCI, измерващ представянето глобалните акции, нарасна с над 20% миналата година, а биткойнът се повиши с повече от 140%. Дори краткосрочните държавни облигации предлагат прилична възвръщаемост.
Войната на Русия в Украйна и конфликтите в Близкия изток удариха потребителските настроения на големите луксозни пазари. Други купувачи пък отложиха покупките преди президентските избори в САЩ, а след победата на Доналд Тръмп се засили безпокойството за завръщането на търговските войни и митата, които могат да навредят сериозно на луксозните активи.
Европейските винопроизводители изпитват затруднения, след като САЩ въведоха данък върху вноса от 25% през 2019 г.

Отлив на търсенето от Китай
Китайската икономика също е водещ рисков фактор. В продължение на две десетилетия тя подхранваше търсенето на луксозни стоки. Сега комбинацията от криза на пазара на имоти и правителствени репресии срещу показното богатство намалява тези разходи.
Въздействието е най-очевидно на пазара на вино - според данни на Liv-Ex, цената на най-високия клас от сорта Бордо се е сринала с почти 30% през последните две години. През 2019 г. Китай е консумирал 17% от световното производство вино. Оттогава насам делът му е паднал до 8%.
Все пак някои сегменти от пазара на луксозни стоки са устойчиви. Според Себастиан Дюти от Art Market Research, продажбите на произведения на изкуството са останали силни през 2024 г.
Много от творбите, които са се представили най-добре на търговете, са от известни художници, чиито произведения не са били продавани от дълго време.
Картина на неоимпресиониста Жан-Мишел Баския, например, беше продадена за 46.5 милиона долара на търг, а произведение на Едуард Руша намери нов собственик за 68.3 милиона долара.
Според Дюти, инвеститорите играят на сигурно. Нещо повече - дори ако някои купувачи "спазват дистанция", ще остане група от фанатици на лукса, които вече планират следващата си покупка. Те са наясно, че неща, като ретро моделите на Ferrari и розовите диаманти, са рискови и често неликвидни инвестиции.
Рой Сафит, ръководител на Fancy Color Research Foundation - изследователска организация за диамантената индустрия, казва, че скъпоценните камъни предлагат нещо, което акциите и облигациите не предлагат - собственикът може да ги покаже.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 1 часФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 2 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgЛевски отнесе солидна глоба след мача с Лудогорец, шампионите също не бяха пожалени
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg