Митата на президента на САЩ Доналд Тръмп блокират все повече колелата на световната икономика, които в продължение на десетилетия бяха смазвани от предвидимата и относително свободна търговия.

през миналата седмица големи мултинационални компании и нишови играчи в електронната тъговия занижиха прогнозите за продажбите си, предупредиха за съкращения на служители и преразгледаха своите бизнес планове, а водещи икономики ревизираха надолу перспективите си за растеж на фона на по-слабите икономически данни.

И докато финансовите пазари залагат на това, че САЩ и Китай ще отстъпят от търговската война и че Тръмп ще сключи сделки, за да избегне налагането на по-високи мита на други държави, самата несигурност се превърна в голяма пречка.

"Политика на САЩ по отношение на митата представлява сериозно негативно сътресение за света в краткосрочен план," казва пред Reuters Исабел Матеос и Лаго, старши икономист във френската банка BNP Paribas.

"Заключителната фаза при щатските мита може да е по-далече в бъдещето и на по-високо ниво, отколкото се смяташе преди това," казва тя.

Пекин обяви в петък, че преценява оферта от страна на Вашингтон за преговори относно наложените щатски мита от 145%, на които Китай отвърна със 125% налози. Администрацията на Тръмп също така намекна, че е близо до сключването на сделки в идните седмици с държави като Индия, Южна Корея и Япония, с което ще се избегнат допълнителни мита.

Междувременно, компании като шведския производител на домакински електроуреди Electrolux занижиха прогнозите си, а Volvo Cars, Logitech и гигантът в сферата на алкохолните напитки Diageo се отказаха от своите цели заради несигурността.

Премахването през миналата седмица на изключението "де минимис", което позволяваше безмитна доставка на пратки от Китай за отребители в САЩ на стойност до 800 долара бе тежък удар за много от по-малките играчи.

"Отиваме от 0 на 145%, което е наистина неприемливо за компаниите и клиентите," казва Синди Алън, главен изпълнителен директор на консултантската компания Trade Force Multiplier. "Видях много малки и средни компании да избират просто да излязат напълно от пазара."

Светлият лъч

Перспективите по отношение на митата накараха Централната банка на Япония да понижи прогнозите си за икономическия растеж през миналата седмица, а напрежението в търговския сектор бе посочено като причина от експерти при занижаването на прогнозите за икономическия растеж на Нидерландия и в региона на Близкия изток и Северна Африка.

Официалните данни за икономическата активност във водещите икономики все още се разминават с песимистичните нагласи, но това се проявява в следените отблизо проучвания сред мениджърите по покупките в заводи по цял свят.

През април фабричната активност в САЩ се свива с най-бързи темпове от 16 месеца, според едно от проучванията от миналата седмица, докато подобни данни от Великобритания показаха, че износът на британските заводи свива през миналия месец с на-бързи темпове от близо пет години.

Икономисти побързаха да предупредят, че по-добре изглеждащите данни от износно ориентирана Германия може до голяма степен да се дължат на факта, че фабриките са забързали дейността си преди влизането в сила на митата.

„Това означава, че може да има обратна реакция през следващите месеци“, предупреждава Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank AG.

Тази практика обаче може да е помогнала на Индия да отчете 10-месечен връх в ръста на производството през април, отбелязаха анализатори за страната, която е изправена пред по-ниски мита от Китай и може в крайна сметка да излезе печеливш от ситуацията.

"Индия е добре позиционирана като алтернатива на Китай за доставчик на стоки за САЩ в краткосрочен план," заяви икономистът Capital Economics Шилан Шах, който прогнозира, че наказателните мита за Китай "ще се запазят".

Засега, повечето икономисти определят гамбита на Тръмп по отношение на митата като „шок за търсенето“ за световната икономика, който, като направи вноса по-скъп за американския бизнес и потребители, ще подкопае активността и на други места.

Светлият лъч може да е, че това намалява инфлационния натиск и ще предостави на централните банки на други места по-големи възможности да стимулират икономиката с понижения на лихвените проценти. Нещо, от което се очаква да се възползва Централната банка на Англия през тази седмица.

Това, което тепърва ще стане ясно обаче, е дали опитът на Тръмп да ребалансира търговската система в полза на САЩ най-накрая няма да подтикне други страни да преразгледат собствените си икономики. Например, дали Китай ще предприеме действия за увеличаване на стимулите за вътрешната си икономика и дали страните от еврозоната ще премахнат бариерите, които все още възпрепятстват единния им пазар.