Президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи по осем заплати на всички федерални служители в САЩ, които не желаят да се върнат в офиса, което представлява сериозен ход, целящ да намали държавната администрация.
В имейл, изпратен до милиони държавни служители вчера, неговата администрация ги информира, че трябва да решат до 6 февруари дали искат да бъдат част от "програмата за отложено напускане".
Ако се съгласят да напуснат работата си до тази дата, се казва в съобщението, те ще получат обезщетение в размер на около осем месечни заплати.
Администрацията на Тръмп очаква до 10% от служителите да приемат предложението, или около 200 000 от над двата милиона федерални служители, според CBS News.
Високопоставен служител в администрацията на Тръмп е заявил, че тези обезщетения може да спестят на правителството до 100 млрд. долара.

Служителите, които приемат офертата, трябва да отговорят на писмото с думата "напускам" в заглавие. Предложението включва изплащането на заплатите и социалните придобивки до 30 септември.
Служители на определени позиции не са получили предложение, като сред тях са тези от пощенски офиси, военни, служители в имиграционните служби и някои служители в областта на държавната сигурност, според имейла.
В съобщението, изпратено от Службата за управление на персонала на правителството, също така се предупреждава за бъдещи съкращения, които може да засегнат онези, които решат да останат на работа.
"Не можем да ви предоставим пълно уверение по отношение на вашата позиция или агенция, но ако тя бъде елиминирана, ще получите достойно отношение," се посочва в имейла.
Той идва след направеното наскоро изявление на Тръмп, че федералните служители, които работят дистанционно след пандемията от COVID-19, ще трябва да се върнат в офиса по пет дни в седмицата.
Тръмп възложи на Илон Мъск и Вивек Рамасвами да оглавят консултативен орган, който да се фокусира върху намаляване на регулациите, разходите и броя на федералните служители. Рамасвами след това напусна Министерството на правителствената ефективност (Doge).
Имейлът от вчера обаче прилича на този, изпратен на служители на Twitter, сега X, в края на 2022 г., след като Мъск придоби платформата. В него той искаше отговор по имейл дали искат да останат в компанията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Над 130 000 държавни служители може да получат с до 26 евро по-малко от заплатите си
- Край на войната: Споразумение между САЩ и Иран свали цените на петрола
- Пазарът на труда в ерата на AI: PwC прогнозира ръст на „човешките“ умения
- Тръмп: Подписваме мирното споразумение с Иран днес и отваряме Ормузкия проток
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg