В София Тех Парк стартира изграждането на Националния STEM център.
Инвестицията е за над 34 млн. лева, като средствата идват от Плана за възстановяване и устойчивост. В центъра ще се подготвят учители, ученици, студенти, университетски преподаватели, както и олимпийските ни отбори.
STEM обучението ще помогне за разрешаването на важно предизвикателство – да подобрим резултатите на учениците по математика и природни науки, заяви на старта на строителните дейности министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
По думите му модерната STEM среда повишава мотивацията на децата, като им предоставя възможност да правят изследвания, да експериментират и да затвърждават знанията си на практика.
„Ученето чрез опита мотивира и насърчава децата да са по-когнитивно и емоционално ангажирани с дисциплини, като математиката и природните науки“.
Според него Националният STEM център надгражда всички предходни усилия за създаването на иновативна и високотехнологична училищна среда, тъй като ще предоставя и методическа подкрепа.
Учебното звено ще подкрепя и консултира българските училища не само при създаването на STEM пространства, но и като нов начин на преподаване и учене – от механично възпроизвеждане на знания към формиране на конкретни умения и компетентности. Министърът допълни:
„Всички учители, студенти и университетски преподаватели ще могат да обогатяват опита си, като усвояват нови подходи на работа и използване на модерната среда“.

Модерни лаборатории в пет направления
В новия център в София Тех Парк ще бъдат създадени модерни лаборатории в пет основни направления:
- природни науки,
- математика и информатика,
- роботика и кибер-физични системи,
- зелени технологии и устойчиво развитие,
- дизайн и 3D прототипиране.
В тях учениците ще имат възможност да правят опити и да повишат интереса си в инженерните науки, изкуствения интелект, роботиката и информационните технологии.
Освен зали за обучения, в новото пространство ще бъдат обособени и зони за дигитално и аудио-визуално изкуство, за учебни работилници, зелена класна стая и др.
Инвестицията се финансира изцяло по Плана за възстановяване и устойчивост, като се очаква сградата в София да бъде готова по средата на 2026 г. , Според директора на центъра проф. Николай Шиваров:
„Общата стойност на проекта е над 37 млн. лева, като с останалите средства ще бъдат създадени изнесени бази за обучения в три държавни университета – Югозападен университет „Неофит Рилски“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.
В тях ще бъдат създадени по две STEM лаборатории и по една зала за обучения, в които учителите и ученици на регионално ниво да повишават знанията и уменията си.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Just Asia отвори първи магазин в Kaufland в София
преди 22 минКолко всъщност струва SpaceX?
преди 35 минtbi bank и JYSK стартират партньорство за гъвкаво финансиране на покупки за дома
преди 36 минКитай натиска пазара на фоа гра, воден от Франция и България
преди 1 часBansko Nomad Fest 2026 събра над 1000 дигитални номади от 50 държави
преди 2 часаВасилена Чолакова, Trusti: Средната „Гражданска отговорност“ у нас вече струва около 160 евро
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgРодители, до края на юни можете да смените личния лекар - каква е процедурата и какво трябва да знаете
9meseca.bg