Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Хасково извърши незабавна проверка на място в Димитровград.
Поводът е установено повишаване на концентрациите на серен диоксид в атмосферния въздух, регистрирано от автоматичната измервателна станция (АИС) „Раковски“ на 13 април 2026 г.
Официалните данни от станцията показват две сериозни превишения на средночасовата норма, която е фиксирана на 350 μg/m³:
- В 17:00 часа са отчетени 520.68 μg/m³, което е 1,49 пъти над пределно допустимата стойност.
- В 18:00 часа концентрацията е 371.11 μg/m³, или 1,06 пъти над нормата.
Експертите са категорични, че регистрираните превишения се дължат основно на емисии от производствената дейност на ТЕЦ „Марица 3“ АД.
Ситуацията е допълнително усложнена от специфичните метеорологични условия в региона. Скоростта и посоката на вятъра (изток–североизток) са допринесли за натрупването и трайното задържане на вредните емисии в приземния слой на атмосферния въздух над града.

Мерки, предприети от ТЕЦ „Марица 3“
По време на инспекцията екипите на екоинспекцията са установили, че операторът на централата е предприел редица технологични мерки за овладяване на ситуацията. Сред тях са:
- Повишаване на количеството подаван варов разтвор в абсорбера на сероочистващата инсталация (СОИ).
- Включване на две допълнителни газови горелки.
- Изключване на два мелещи вентилатора.
- Поддържане на работата на две рециркулационни помпи в СОИ.
- Намаляване на общия товар на горивната инсталация с 25 MW – от 60 на 35 MW.

Задължително предписание и последващи проверки
Въпреки тези действия, от РИОСВ – Хасково е издадено задължително предписание. То изисква прилагането на допълнителни мерки за ограничаване на емисиите на серен диоксид.
Тези мерки трябва да продължат до пълното отпадане на риска от нови наднормени стойности и до постигането на трайно ниски нива на замърсителя във въздуха на Димитровград.
За да не се допусне последващо замърсяване на въздуха в Димитровград, РИОСВ – Хасково ще продължи да осъществява непрекъснат мониторинг на постъпващите данни от АИС „Раковски“.
Институцията се ангажира да извършва изключително строг контрол върху работата на топлоелектрическата централа през следващите дни.
От екоинспекцията подчертават, че при всяко установено нарушение ще бъдат предприемани незабавни санкции, съгласно изискванията на действащото екологично законодателство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- ВАС реши окончателно: Линията за ПДЧ на Кроношпан във Велико Търново продължава да работи
- Заради системни нарушения: РИОСВ спря работата на част от мощностите в ТЕЦ „Бобов дол“
- България с 6 нови мобилни станции за мониторинг на въздуха
- Поради голям интерес: БДЖ пуска още един туристически влак в Източните Родопи
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg