
Така наречената Великолепна седморка от компании вече разполага с по-голяма финансова мощ от почти всяка друга голяма държава по света, сочи ново проучване на Deutsche Bank.
Стремглавото увеличение на печалбите и пазарната капитализация на седемте щатски технологични гиганта — Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla, надхвърлят тези на всички листнати компании в почти всяка държава от Г-20, се казва в анализа на банката.
Извън САЩ, от страните в Г-20 общите печалби на публичните компании само в Китай и Япония надхвърлят тези на Великолепната седморка.
Анализаторите на Deutsche Bank посочват, че общата пазарна капитализация на Великолепната седморка би я направила втората най-голяма фондова борса в света, като тя е два пъти по-голяма от тази на японската, която заема четвърто място в тази класация.
Microsoft и Apple, поотделно, имат сходна пазарна капитализация с тази на всички публични компании във Франция, Саудитска Арабия и Великобритания.
Това ниво на концентрация обаче кара някои анализатори да изразят притеснения относно рисковете за щатския и глобалния фондов пазар.
Щатският пазар “съперничи на 2000 г. и на 1929 г. по най-голяма концентрация в историята”, предупреди наскоро Джим Рийд, ръководител Глобални икономически изследвания в Deutsche Bank, след като банката анализира траекторията на всичките 36 компании, били част от Топ 5 на най-големите по пазарна капитализация в индекса S&P 500 от средата на 60-те години.
Рийд отбелязва, че макар големи компании, в крайна сметка, да отпадат от Топ 5, 20 от 36-те компании, които са били в челото, все още са в Топ 50 и до днес.
“От Великолепната седморка, Microsoft е била част от Топ 5 неизменно от 1997 г. с изключение на период от четири месеца. Apple присъства неизменно от декември 2009 г., Alphabet е там от август 2012 г. с изключение на два месеца, а Amazon е част от голямата петица от януари 2017 г.
Най-новият участник е Nvidia, която се присъедини към челото през първото полугодие на 2023 г.,” казва той.
Tesla беше част от Топ 5 в продължение на 13 месеца през 2021/22 г., но сега отстъпва до десетото място, като цената на акциите на производителя на електромобили е паднала с около 20% от началото на 2024 г.
На противоположния полюс е Nvidia, чиито акции продължават да поскъпват и са увеличили стойността си с близо 47% от началото на годината.
“По периферията може да има известна волатилност около членовете на Великолепната седморка и можете да поставите под въпрос тяхната пазарна оценка, но ядрото са най-големите и успешни компании в САЩ, а с това и в света, от много години,” допълва Рийд.

Може ли този ръст да обхване и други компании?
Въпреки не толкова оптимистичните перспективи пред глобалната икономика в началото на 2023 г., възвръщаемостта на Уолстрийт беше впечатляваща, но силно концентрирана около Великолепната седморка, която се облагодетелства сериозно от въодушевлението около AI и от очакванията за понижения на лихвите.
Акциите на компаниите от Великолепната седморка са донесли невероятните 107% възвръщаемост през 2023 г., което надхвърля значително тази на индекса MSCI USA, който е генерирал добра, но бледнееща на този фон, възвръщаемост от 27%, посочват от компанията за управление на активи Evelyn Partners.
Има признаци, че тази година възможностите при щатските акции могат да излязат извън 7-те технологични гиганта, като първият от тях е устойчивостта на щатската икономика, казва Даниел Касали, старши инвестиционен анализатор в Evelyn Partners.
“Въпреки повишаващите се лихви, продажбите и печалбите на компаниите проявяват устойчивост. Това може да бъде отдадено на факта, че компаниите са по-дисциплинирани в управлението на разходите си и това, че домакинствата имат по-високи нива на спестявания, натрупани по време на пандемията.
Освен това, пазарът на труда на САЩ е в добро състояние, като през 2023 г. са създадени близо 3 млн. работни места,” казва Касали.
Вторият фактор са подобряващите се маржове, което, според Касали, е индикация, че компаниите са повишили умело цените и са прехвърли ефекта от по-високата инфлация върху потребителите.
Когато пазарът е толкова силно наклонен към малък брой акции и една конкретна тема – AI, има риск от пропускане на възможности, казва Касали.
Много от акциите на останалите 493 компании в S&P 500 изпитваха затруднения през последната година, но той смята, че някои от тях може да се включат в поскъпването, ако споменатите по-горе два фактора продължават да движат икономиката.
“Предвид страхотното представяме на предвожданите от AI акции през 2023 г. и началото на тази година, инвеститорите могат да се почувстват склонни да продължат да ги подкрепят,” казва той.
“Ако обаче поскъпването започне да обхваща и други акции, инвеститорите може да пропуснат други възможности извън книжата на Великолепната седморка.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg