В света на финансите 2025 г. може да се окаже една от най-важните за България. След години на очакване, дискусии и макроикономически стъпки, страната е в последната права преди официалното въвеждане на еврото като валута.
Но как тази промяна ще се отрази реално на ежедневието ни — и какво ще означава за банковата система, за потребителите и за бизнеса?
Според Мария Мангърова — ръководител отдел „Банкиране на индивидуални клиенти“ в ПроКредит Банк, и потребителите, и бизнесът ще усетят промяната.

„А как това ще засегне мен?“
Първата добра новина е премахването на таксите за превалутиране. За хората, които пазаруват в чужбина или онлайн от европейски сайтове, това е не само удобство, но и реален шанс за спестяване.
Еврото също така отваря вратата към една стабилна и предвидима икономическа среда, част от съюз, използван от над 350 милиона души.
“Еврото е втората резервна валута в света, което е сигнал за доверие, стабилност и международна принадлежност”, каза Мангърова.
За бизнеса позитивите са още по-видими – премахване на курсов риск, по-лесен достъп до капитал и трансакции в единна валута с европейски партньори.
На макроикономическо ниво, това е тласък за икономиката, подкрепен от международна валутна политика и очаквания за по-ниски лихви и повече инвестиции.

Валутният борд си отива, но какво се променя на практика?
България от години живее във фиксиран курс спрямо еврото, но това не означава, че еврото е официална валута. С влизането в еврозоната тази фиксация се заменя с реално членство.
“При фиксинга означава, че всеки един играч на пазара има право да има свои обменни такси, които да конвертират еврото в официалната валута на държавата. Ние бяхме във валутен борд заради събитията през 1997 година, когато левът загуби своята покупателна способност. Валутният борд за нас означава банките да поддържат изключително големи резерви."

Това носи няколко ключови промени:
- Отпада валутният борд, което дава повече гъвкавост в монетарната политика.
- Таксите за обмен отпадат, защото вече няма да се налага такъв.
- Сметките в лева автоматично стават еврови, без нужда от допълнителни действия от страна на клиента.
- Цените ще бъдат показвани и в лева, и в евро още от 8 август 2025 г., като това ще остане в сила през цялата 2026 г. с цел адаптация.
Какво ще видим на 1 януари 2026 г.?
„Нищо драматично – но и всичко ще е различно“, казва Мангърова.
"Това, което клиентът ще види в онлайн банкирането си в последните минути на 2025 г., ще е същото и в първите минути на 2026 г., само че в евро. Левът вече няма да бъде основната валута, но ще бъде посочван като референция в приложението на банката, за ориентир на клиентите."
Важните дати за еврото, които да следим:
8 август 2025 г.
Всички цени на търговците трябва да бъдат показвани и в двете валути. Първата цена трябва да бъде в лева, втората в евро, изчислена по фиксинга на БНБ.
Тегленията от банкомати до 31 декемри ще бъдат само в лева, защото до края на годината това е официалната валута, но ще имаме и референцията колко би струвало това в евро.
1 януари 2026 г. - 31 януари
В първия месец на 2026 г. ще можем да плащаме и в двете валути, но търговците и банките ще трябва да връщат рестото в евро (ако търговецът разполага с такова).
Банкоматите ще дават само евро, а до края на юни 2026 г. всички банки ще обменят левовете без такса по официалния фиксинг от БНБ – 1 евро = 1.95583 лв.
1 февруари 2026 г. - 30 юни 2026 г.
Всички плащания ще се извършват само в евро, като ако има още необменени левове, всички банки ще ги приемат и ще ги обменят без такса по фиксинга на БНБ. Според Мангърова:
“В момента много банки, включително и ПроКредит Банк, са премахнали таксите за внасяне на левове в брой. Това стимулира и подкрепя преминаването в евро да стане преди това и да се разпредели по-равномерно стресът в системата. Ако левовете се внесат преди 31 декември, това ще гарантира, че никой няма да прави каквото и да е допълнително, защото парите им ще се превалутират автоматично”.
По думи на експерта всяка банка след 30 юни ще определи дали ще има такса за превалутиране и каква ще е тя.
“Изключително много зависи от пазарната ситуация. Зависи колко са натоварени. Основната инвестиция, и така трябва да бъде, е тази, която е направена от банките, защото те трябва да подсигурят информационно, технологично, логистично, заедно с БНБ, разпростирането и дистрибуцията на тази валута, както и системите да продължат да работят както днес”, каза тя и допълни, че никой на този етап не може да каже със сигурност какви точно ще са таксите.

Какво остава същото?
- Лихвите по кредити и депозити няма да се променят.
- Няма да се налага смяна на карти, IBAN-и, пин-кодове на картите или договорите с банките.
- Сметките автоматично ще бъдат конвертирани в евро без загуба.
- При депозитите в чужда валута, например, ако имате депозит в долари, няма да има автоматична промяна — решението остава в ръцете на клиента и пазарната ситуация.
“Доларът е първата резервна валута на света. Смятаме, че еврото е втората. Последните месеци, заради волатилността на долара, имаше мнение от МВФ и Световната банка първата резервна валута да е еврото, а не доларът."
По думи на Мангърова германската национална банка все още обменя дойче марки в евро - това е дълъг процес и народните банки ще продължат да обменят винаги валута.
“Това, което съветвам клиентите, е да ползват само официални източници - БНБ, ЕК, сайтовете на банките, където се дава достоверна, надеждна информация, елиминирана от емоции, определени възгледи и която е обективна. И естествено, трябва да се следи за правилния обменен курс и за правилното изобразяване на цените. Ако видят някакви неточности, т.е. това, което виждат в евро, не е разделено на официалния курс, Комисията за защита на потребителите е правилният орган, който трябва да бъде адресиран, защото нашето съзнание, нашето будно отношение и отговорност е, всъщност, начинът, по който можем да направим нещата добре.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Доналд Тръмп започва строеж на първата си луксозна сграда в наша съседка
преди 3 часаПлюсове и минуси на употребата на тиксо за сън
преди 3 часаКак се произвеждат гигантските подводни кабели, които захранват света
преди 3 часаНай-възрастният президент в света ще се кандидатира за осми мандат
преди 4 часаОтлив на богаташи, компании и работници: Губи ли Лондон блясъка си?
преди 4 часа41.4% от българите не могат да си позволят едноседмична почивка
преди 4 часаПрочети още
Тръмп и Рюте на 4 очи преди голямата новина, която президентът готви за Украйна
darik.bgХаризанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgБотев Пловдив привлича бразилец
dsport.bgСтана на 18 и забърка каша - повдигат дело срещу Ламин Ямал
dsport.bgДискусионна беседа Mamma пита: Готови ли сте за бебето - болничната чанта, аптечката, витамините?
9meseca.bg