"Още тази седмица започваме сеченето на българските евромонети", съобщи управителят на БНБ Димитър Радев. Паралелно с това се активират ключовите процеси по замяната на валутата, техническата подготовка на системите и информационната кампания, в тясно сътрудничество с правителството, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия.

С решението на Съвета на ЕС и Европейския парламент за присъединяването на България към еврозоната, страната навлиза във финалната фаза на подготовка.

"Без излишни емоции. Решението беше очаквано и напълно заслужено."

Това отговори той на въпрос на БТА как приема днешните решения на Съвета на Европейския съюз (ЕКОФИН) и Европейския парламент, с които официално беше дадена зелена светлина за влизане на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. По думите му това е "потвърждение на правилния стратегически избор" и резултат от дългогодишни усилия на много нива.

@dbr.bg ???????????? Еврото идва в България – но знаеш ли откога го чакаме? Първите стъпки към присъединяване към еврозоната започват още през 2004 г.. С влизането ни в ЕС през 2007 г., ангажиментът става официален. ➡️ През 2020 г. България влиза в "чакалнята" за еврото – Валутен механизъм II. ???? Курсът е фиксиран: 1.95583 лв. за 1 евро. ???? След реформи, законодателни промени и оценка на готовността ни – през 2025 г. идва „Да“ от Европа. ???? Официалната цел: 1 януари 2026 г. – еврото да замени лева. ???? Какво предстои? Какво означава това за цените, бизнеса и джоба ни? Гледай кратката хронология във видеото ???? #евро #еврозона2025 #България #евро2026 #DarikBusinessReview #икономика #финанси #eurozone #евронабългарски #tiktokbulgaria ##bulgaria ♬ original sound - Darik Business Review

Управителят на БНБ посочи, че на дневен ред излиза темата за фискалната стабилност. "Ако използвам същата стилистика – днес фокусът е: бюджетът, бюджетът и пак бюджетът", каза той. Според него поддържането на стабилна фискална позиция е от ключово значение в рамките на еврозоната.

Българската народна банка ще стане част от Евросистемата – институционалната рамка на ЕЦБ и националните централни банки от еврозоната. "Нашата мисия остава същата – поддържане на ценовата и финансовата стабилност, но в нов контекст – с повече възможности и по-високи изисквания", подчерта Радев.

Той определи членството в еврозоната като "стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови ресурси". Ако страната успее да използва тези възможности с визия и устойчиви институции, тя има "реална перспектива да се превърне в богата европейска държава", добави управителят на БНБ.

Следва пълният текст на интервюто:

Г-н Радев, Съветът на Европейския съюз и преди това Европейският парламент официално одобриха присъединяването на България към еврозоната. Как приемате това решение?

Без излишни емоции. Решението беше очаквано и напълно заслужено. То е резултат от дългогодишни усилия и последователна работа на много нива. За нас в Българската народна банка това е потвърждение на правилния стратегически избор. Оттук нататък фокусът е върху неговото практическо реализиране.

Но това несъмнено е исторически акт.

Така е. Това е стратегически момент с дългосрочни последици. С времето неговото положително значение ще се осъзнава все по-ясно.

Какви конкретни стъпки предстоят в подготовката за приемане на еврото?

Влизаме във финалната фаза на подготовката. Повечето ключови процеси са предварително структурирани. Сега ги активираме. Още тази седмица започваме отсичането на българските евромонети. Паралелно с това привеждаме в готовност всички системи, организираме логистиката по замяната на валутата и ускоряваме информационната кампания. Работим по строго определен график, в тясна координация с правителството, Европейската централна банка и Европейската комисия.

Преди време казахте, че трябва да се фокусираме върху три неща: инфлацията, инфлацията и пак инфлацията. Какъв е фокусът днес?

Ако използвам същата стилистика – днес това са: бюджетът, бюджетът и пак бюджетът. През последните години наблюдаваме влошаване на фискалната позиция. Този тренд трябва да бъде обърнат. Стабилната фискална позиция е едно от най-големите ни сравнителни предимства. В условията на еврозоната нейното значение нараства, а не намалява.

Как се променя ролята на БНБ в рамките на еврозоната?

-Българската народна банка ще стане част от Евросистемата – общността на Европейската централна банка и националните централни банки от еврозоната. Това означава участие в паричната политика на Съюза и в процесите на вземане на решения на европейско равнище. Нашата основна мисия обаче остава непроменена – поддържане на ценовата и финансовата стабилност. Работим в нов контекст – с повече възможности, но и с по-високи изисквания.

Как ще се отрази преминаването към еврото върху валутните резерви на БНБ?

След като еврото стане наша национална валута, структурата на валутните резерви ще се промени. Част от тях ще бъде прехвърлена към Европейската централна банка, съгласно правилата на Евросистемата. Това включва две основни вноски: капиталова – нашият дял в записания капитал на ЕЦБ, и резервна – под формата на чуждестранни валутни активи, с които ще участваме във външните резерви на системата. Срещу тези вноски БНБ ще получи пропорционален дял от дохода на Евросистемата. Тази промяна не намалява стратегическия капацитет на централната банка – напротив, тя разширява възможностите ни в контекста на по-високи стандарти за сигурност, ликвидност и доходност.

Какви са очакванията Ви в дългосрочен план? Какво ще донесе членството в еврозоната на България?

Присъединяването към еврозоната не е просто технически акт – то е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това означава по-малко бариери пред бизнеса, по-ниски разходи за трансакции и по-дълбоко навлизане на българската икономика в европейските производствени и пазарни мрежи. Ако съумеем да използваме тези възможности с разум и визия – съсредоточени върху продуктивността, човешкия потенциал и работещите институции – България има не просто шанс, а реална историческа перспектива да се превърне в богата европейска държава, по стандартите на самата еврозона.

Какво бихте казали на българските граждани в този ключов момент?

Че това е важна стъпка напред. Че усилията, които положихме, дават резултат. Но също така – че влизането в еврозоната е само началото. Успехът ще зависи от това как ще използваме новите възможности. И, разбира се, че Българската народна банка ще продължи да изпълнява своята роля с отговорност и ангажираност – така, както го правим и досега.