Учебна кухня, наречена "Гастро Академия”, ще бъде създадена в Одрин.
Тя ще предлага обучение и подготовка на кандидати за готвачи и кулинарни работници за работа в ресторанти и хотели в Бургас.
Споразумението за създаването на академията е сключено между търговско-промишлените камари на Одрин и Бургас, съобщи БТА, цитирайки турския сайт Haberler.
Съвместният проект има за цел да засили професионалното обучение и сътрудничеството между двата града в областта на гастрономията, както и да създаде трудова заетост на подготвени кадри, от каквито има нужда.
Споразумението е подписано от председателя на търговско-промишлената палата на Бургас Тодор Демирков и Сезаи Ърмак, председател на Борда на директорите на Одринската търговско-промишлена палата.

Над 1000 заявления за работа
Генералният консул на България в Одрин Радослава Кафеджийска заяви по време на церемонията по подписването:
„Всяка година в началото на летния сезон нашето генерално консулство получава над 1000 заявления за работа в курорти и хотелиерство в България. Надявам се, че подписаният протокол за сътрудничество ще бъде първата стъпка в задоволяването на това търсене и да се надяваме, че ще се разшири до много по-голяма област и ще допринесе за по-големи регионални проекти. Тракия е много важен и обширен регион. Тя трябва да бъде развита. И двете страни трябва да работят в полза на този регион. Сътрудничеството трябва да се увеличи значително“.
По думите на Сезаи Ърмак, учебната кухня на "Гастро Академия" ще функционира в рамките на Одринската търговско-промишлена палата
Участниците, които успешно завършат обучението си, ще получат възможности за работа в ресторанти и хотели в Бургаския регион на България.
“Това сътрудничество не само ще осигури на нашите участници международен професионален опит, но и ще укрепи допълнително икономическите, културните и социалните отношения между одринския и Бургаския регион”.
Проектът има подкрепата и на Агенцията за развитие на тракийските региони в Одрин и Къркларели ТРАКЯКА.
Предвижда се обучението в учебната кухня "Гастро Академия" да започне през януари идната година и да продължи до месец март.
След завършване на обучението през март и приключване на процедурите за издаване на виза през май, завършилите успешно ще могат да започнат работа в хотели и ресторанти в Бургас.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- „Нашето родно“: Национални фермерски изложения стартират в 6 града в страната
- Българското Камино: Нов поклоннически маршрут свързва Малко Търново и Созопол
- Резервациите на румънци в 4- и 5-звездни хотели в България растат с над 30%
- Бъдещите капитани в Бургас ще се обучават със симулатори и изкуствен интелект
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Радостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 18 минНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 58 минКак се ражда фрапето и колко струва днес в родния му град Солун?
преди 1 часАмасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 2 часаЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 2 часаДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 3 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg