
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута „BBB“ с положителна перспектива.
Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране в режима на паричен съвет, отбелязват от агенцията.
Ниската производителност на труда и неблагоприятната демография обаче имат възпиращ ефект върху потенциалния растеж и стабилността на държавните финанси в дългосрочен план, се посочва в становището, цитирано от Министерството на финансите.
Положителната перспектива отразява изгледите на страната за членство в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната. Fitch Ratings счита, че има широк политически ангажимент на национално и европейско ниво за приемане на еврото.
България отговаря на всички номинални конвергентни критерии за приемане на еврото, с изключване на ценовата стабилност. Инфлацията в България продължава да се понижава, намалявайки разликата между средногодишната инфлация в страната и тази на трите най-добри представящи се държави-членки на ЕС.
Инфлацията според хармонизирания индекс на потребителските цени беше 1.5% през септември 2024 г., а базисната инфлация беше 2.3%, което означава широко облекчаване на ценовия натиск. Fitch очаква средногодишната инфлация да бъде 3% през 2024 г., 3,5% през 2025 г. и 3,1% през 2026 г.

Fitch очаква ръст на БВП от 2% през 2024 г. в сравнение с 1.8% през 2023 г., подкрепен от стабилно частно потребление и устойчива инвестиционна активност, въпреки повишената политическа несигурност и закъсненията в изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. Рейтинговата агенция очаква ръст на БВП до 2.5% през 2025 г. и 2.7% през 2026 г.
Fitch прогнозира, че дефицитът на сектор „Държавно управление“ ще се увеличи до 2.8% от БВП през 2024 г. от 1.9% за 2023 г., отразявайки по-високите разходи за компенсации и социални разходи.
Факторите, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са допълнителен напредък към присъединяването към еврозоната, като потвърждение, че България е изпълнила критериите за членство и по-голяма сигурност относно вероятния момент за приемане на еврото и подобряване на потенциала за растеж, чрез прилагане на структурни и управленски реформи за подобряване на бизнес средата, в допълнение към по-ефективно използване на фондовете на ЕС.
Негативните фактори биха могли да бъдат неприсъединяване към еврозоната поради неизпълнение на критериите за конвергенция и по-слаби перспективи за икономически растеж, посочват още от Fitch.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg