
Американската валута поскъпна значително от началото на тази година, а доларовият индекс, който измерва силата на "зелените пари" спрямо останалите водещи световни валути, е на най-високото си ниво от 2002 г. насам.
Това не е особено изненадващо, тъй като по-високите лихвени проценти обикновено привличат капитали от чужбина. В случая със Съединените американски щати Федералният резерв действаше по-агресивно в борбата с инфлацията от останалите централни банки, повишавайки лихвите отвъд Океана.
Силният долар носи повече ползи, отолкото негативи за САЩ, но как стоят нещата в останалите държави по света?
Forbes очертава някои от възможните въздействия на скъпата американска валута.

Проблемът с долара в Европа
Инфлационният скок в Европа е доста по-различен от този в САЩ. Скокът на разходите за живот в САЩ до голяма степен се дължи на масивните фискални стимули по време на пандемията от COVID-19.
В Европа той е резултат в много по-голяма степен от шока в енергийните доставки след нахлуването на Русия в Украйна.
По-скъпият долар поставя Европейската централна банка и Банката на Англия в доста трудна ситуация. Управителите и на двете институции са наясно, че вътрешната европейска инфлация няма да бъде ограничена значително от увеличаването на лихвените проценти. Това е така, защото колкото и висока да е цената на заемите, тя няма да достави повече енергия на Европа.
Но в същото време централните банкери знаят, че ако не повишат лихвените проценти поне в съответствие с това, което прави Фед, тогава стойността на техните валути ще падне драстично.
Еврото в момента струва малко по-малко от един долар, в сравнение с около 1.17 долара за евро преди година. Британският паунд пък се търгува на ниво от 1.16 долара спрямо 1.39 година по-рано.
И именно там се крие основният проблем. Държавите с падаща валута са склонни да "внасят" инфлация. Това е така, защото цената на повечето неща в света е деноминирана в щатски долари.
Или, с други думи, европейските и британските централни банкери трябваше да направят избор между това дали да "смажат" доста слабите си икономики с по-високи лихвени проценти или да внесат инфлация, която също би осакатила техните икономики, но по-бавно.
Засега изглежда, че те са избрали втория вариант и резултатът със сигурност ще бъде лош, но вероятно не фатален, пише Forbes.

Доларът и развиващите се пазари
Икономиките, които не са достигнали нивото на развития свят, често взимат заеми в щатски долари, вместо да продават облигации, деноминирани в тяхната местна валута. Индонезия, например, има деноминирани в долари заеми на стойност над 7% от брутния вътрешен продукт към 2020 г.
Това означава, че постоянният спад в стойността на индонезийската рупия тази година ще превърне този нов доларов дълг в още по-голям проблем за индонезийското правителство.
Министърът на финансите ще трябва или да купува все по-скъпите долари на пазара, за да плаща лихвите по дълга, или да намали доларовите резерви на страната. Засега той избира втория вариант, в резултат на което валутните резерви на страната силно намаляха тази година.
И други държави са изложени на подобни рискове, но добрата новина за Индонезия е, че тя поне изнася стоки и суровини, които се представят добре на пазарите и в крайна сметка, икономиката се развива сравнително добре.
Въпреки това, ако доларът продължи да расте, Индонезия и останалите развиващите се страни с дългове, с деноминирани в долари, може да се окажат във финансови затруднения. Това би бил много по-голям проблем, в сравнение с този, пред който е изправена Европа, но все пак и той (поне засега) не изглежда катастрофален.

Доларът и периферните пазари
Има обаче и по-слаби икономики, известни като "периферни пазари" (от англ. frontier markets), които са доста по-уязвими. Пример за това е Пакистан, който пострада сериозно по време на пандемията от COVID-19.
Когато САЩ и Европа наложиха масови локдауни в края на март 2020 г., много капитали потърсиха "убежище" в безопасността на американските държавни облигации. Докато доларът скачаше, пакистанската рупия падна до рекордно ниско ниво.
Въпреки оптимистичните перспективи за Пакистан преди пандемията, с развитието на кризата инвеститорите започнаха да изтеглят парите си от страната. Това, което последва, беше продължителен спад на рупията и все по-затруднена икономика.
Очаква се брутният вътрешен продукт на глава от населението на Пакистан да спадне до 1250 долара до края на 2022 г. спрямо около 1500 долара през 2019 г.
А това няма да е добре за никого в близкоизточната държава, както и за всички останали икономики, които страдат от масовия отлив на чуждестранни инвестиции.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- В кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
- Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
- Забавянето на световната икономика от митата вече се усеща
- Как можем да разберем дали идва рецесия по това дали си купуваме по-често замразена пица?
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 1 часПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 1 часАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 1 часВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 2 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 2 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 2 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМачът, в който Александър-Арнолд не си спомня, че е играл
dsport.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg