Влагат 260 млн. евро в намаляване на социално-икономическите различия в България чрез Финансовите механизми на Европейското икономическо пространство (ЕИП) и Норвегия.
Това стана ясно при подписването на Меморандумите за разбирателство между България и Исландия, Лихтенщайн и Норвегия относно изпълнението на Финансовия механизъм на ЕИП и Норвежкия финансов механизъм 2021 – 2028 г.
Подписаните меморандуми включват програми, които допринасят за важни сфери, като:
- повишаване на енергийната сигурност,
- устойчивост на водните ресурси,
- зелени бизнес иновации,
- устойчиво местно развитие,
- утвърждаване на върховенството на закона,
- подобряване на националната система за убежище и миграция,
- укрепване на възможностите на културата и културното наследство и други.

"Трябва да използваме всеки проект, за да обменяме опит"
„Средствата покриват почти всички сфери на европейската кохезионна политика. В работата ни досега натрупахме много опит и успехът ни задължава този програмен период да бъдем поне толкова добри, колкото през предишния“, каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на подписването.
„Не бива да говорим само за средства, а трябва да използваме всеки проект, за да обменяме опит. В много от случаите имаме шанса да се учим от най-добрите“.
„За Норвегия партньорството с Европа, чрез споразумението за ЕИП, представлява крайъгълен камък във външната ни политика", заяви посланикът на Норвегия Н. Пр. Хилде Лунде.
"В четвъртия период на сътрудничество ще се фокусираме върху ключови приоритети, за които вярваме, че са част от бъдещето на Европа. Това са зеленият преход, демокрацията, човешките права и правовия ред. Подписваме споразумения, с които подновяваме ангажимента си за солидарност и сътрудничество в Европа. По този начин заставаме рамо до рамо в процеса по изграждане на нашето общо бъдеще“.
Н. Пр. Фридрик Йонсон, посланик на Исландия, определи събитието като важен момент в общите усилия за изграждане на по-равнопоставена и обединена Европа.
„Изпълнението на финансовите механизми е преди всичко партньорство, което събира заедно институции, идеи и опит от нашите държави. То носи ползи за всички участници и вече показа как помага за укрепване на публичните институции, уязвимите групи и стимулирането на иновациите“.
България - третият най-голям бенефициент по споразумението
Договорените средства са част от рамково споразумение на Съвета на ЕС за Финансов механизъм на ЕИП и Норвежкия финансов механизъм. 15 държави от ЕС получат достъп до общо 2.8 млрд. евро за изпълнение на тематични проекти и програми.
Страната ни е третият най-голям бенефициент - след Полша и Румъния, като изпълнението ще продължи до 30.04.2031 г. През предходния програмен период бяха успешно изпълнени над 300 проекта.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 8 минЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 20 минДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 35 минИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 53 минRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg