В Швеция се строи огромен нов град, но не със стомана и бетон — основният строителен материал е дърво.

Част от шведската столица Стокхолм ще се превърне в „най-големия проект за дървено строителство в света“, според строителната компания Atrium Ljungberg, която ще инвестира 12 млрд. шведски крони (около 1.25 млрд. долара) в проекта.

Сикла, индустриална зона южно от центъра на Стокхолм, някога известна с производството на дизелови двигатели, в момента се преустройва посредством ламинирана дървесина, като материалът се използва в сърцевината, подовете и стените на сградите.

Новите дървени домове, офиси, училища и магазини ще съжителстват с по-стари сгради, някои от които са превърнати в библиотеки или кина, а площта ще се простира на 250 000 квадратни метра.

Хокан Хиленгрен, ръководител на отдела за бизнес развитие в Atrium Ljungberg, заявява, че Сикла се стреми да бъде пример за устойчиво развитие. Строителният сектор произвежда 37% от световните въглеродни емисии, което го прави „безспорно“ най-големият виновник, когато става въпрос за парникови газове, според Програмата на ООН за околната среда.

„Ние работим сме в сектор, където можем да направим промяна, ако можем да строим по различен начин и да управляваме сградите по по-екологичен начин“, заяви Хиленгрен пред CNBC.

Това също допринася за целта на Atrium Ljungberg да намали емисиите си от строителството до почти нула до 2030 г., което е „смело и трудно“ решение на компанията, според Хиленгрен.

Проучванията показват, че масивните дървени сгради имат много по-ниски емисии от тези, направени от стомана или бетон. Проучване от 2024 г. на учени от Службата за горите на USDA предполага, че дървените сгради имат потенциал за глобално затопляне (мярка за емисиите), който е поне с 81% по-нисък от този на бетона, докато цифрата за стоманата е 76% по-ниска.

Atrium Ljungberg

Близо 70% от територията на Швеция е заета от гори, а страната използва дървен материал в строителството от много години. „Имаме тясна културна връзка с гората“, каза Оскар Норелиус, водещ архитект в White Arkitekter, която работи с Atrium Ljungberg по проекта.

„Много шведи прекарват време в гората, за да разпуснат и да се занимават с различни дейности. Тя обаче е и много голяма част от икономиката, не само за строителството, но и за енергетиката, за целулозата, за биопродуктите“, каза Норелиус пред CNBC.

Хиленгрен казва, че дървените сгради са „обикновено по една къща тук-там“, така че създаването на цял град от дървен материал е новост.

Норелиус проектира Sara Kulturhus, 20-етажна сграда в северната част на Швеция, построена от дърво, която включва музейни и галерийни пространства, зала за събития, библиотека и хотел с 200 стаи.

Проектът помогна на хората в индустрията да видят потенциала за изграждане на по-големи конструкции от дърво, което може да се възприеме като трудно поради правилата, свързани с риска от пожар. „Променихме начина на мислене, като започнахме да виждаме, че дървесината е двигател на архитектурата, а не пречка“, каза Норелиус.

Първата част от проекта е жилищен комплекс с 80 апартамента, наречен Kvarter 7, който ще бъде завършен до края на 2025 г., докато White Arkitekter работи по проекти за първия офис блок в Сикла. Проектът има и разрешение за строеж на сгради с двойно предназначение, което означава, че домовете биха могли да се превърнат в офиси в бъдеще, давайки на сградите „втори живот“, казва Норелиус. Още около 2000 апартамента са планирани за 2027 г.

Atrium Ljungberg

Освен устойчивостта на строителството с дървен материал, хората изглежда обичат дърветата. Имало е случаи посетители на Sara Kulturhus да прегръщат дървени колони, нещо, което има потенциал да се случи в Сикла, каза Норелиус. Структурата на сградите ще бъде видима, включително тръбите и вентилационното оборудване, което означава, че може да има повече дървени колони, на които хората биха могли „да се облегнат или да докоснат“, казва той.

Подобно на други европейски страни, Швеция претърпя срив на пазара на недвижими имоти, тъй като лихвените проценти се повишиха през 2023 г., а Хиленгрен каза, че има „усещане, че нещата започват да се променят“. Предвид транспортните връзки на Сикла с влакове и трамваи, които се движат до центъра на Стокхолм, а градското метро ще бъде разширено до комплекса, Хиленгрен казва, че е оптимист за бъдещето.

Въпреки че подовата плоча от бетон е с около 20% по-евтина от тази, направена от дърво, Хиленгрен казва, че строителството от дърво е много по-бързо от използването на традиционни методи, което означава, че апартаментите и офисите са готови за отдаване под наем по-рано.

А приятната естетика на дървото може да доведе и до финансови ползи за предприемача. „Вярваме, че това, което създаваме, ще бъде привлекателно и ще получим по-високи приходи от наем за него“, допълва Хиленгрен.