
Да търсите сребърна капсула с размери 8 мм на 6 мм (не по-голяма от монета), изгубена на огромна пустинна магистрала в най-големия австралийски щат, е същото като да се опитвате да намерите игла в купа сено.
Минната компания Rio Tinto съобщи вчера, че подкрепя усилията на местните власти за намиране на капсулата, съдържаща Цезий-137 - силно радиоактивно вещество, използвано в минното оборудване.
Компанията е проверила всички пътища, водещи към и извън мината Gudai-Darri в отдалечената северна част на Западна Австралия, където устройството се е намирало, преди да се отправи на юг към столицата на щата Пърт.
Властите смятат, че капсулата, която излъчва както гама, така и бета лъчи, е паднала от задната част на камион, движещ се по 1400-километров участък от Голямата северна магистрала – разстояние, по-дълго от калифорнийското крайбрежие.
Поради малкия размер на капсулата и огромните разстояния, властите предупреждават, че шансовете да бъде открита са малки, съобщава CNN.
Има опасения, че тя може да е пренесена далеч от зоната на търсене, създавайки радиоактивен риск за здравето на всеки, който се натъкне на нея в следващите 300 години.
Как изчезва капсулата?
Местните власти вдигат тревога в петък, предупреждавайки жителите за наличието на радиоактивен разлив в южната част на щата, включително в североизточните предградия на Пърт, където живеят около 2 милиона души.
Според властите, капсулата е опакована на 10 януари и взета от мината Gudai-Darri на Rio Tinto от изпълнител на 12 януари.
Превозното средство пътува четири дни и пристига в Пърт на 16 януари, но е разтоварено едва на 25 януари – когато става ясно, че капсулата липсва.
„При отваряне на опаковката е установено, че манометърът е счупен, като липсва един от четирите монтажни болта. Самият източник и всички винтове на манометъра също липсват“, посочват от пожарната служба.
Експертите смятат, че силните вибрации от неравните пътища са повредили пакета – изместили са монтажния болт, който го е държал на място.
Колко опасна е капсулата?
Експертите предупреждават, че Цезий-137 може да създаде сериозни здравословни проблеми на хората, които влизат в контакт с него: изгаряния на кожата, лъчева болест и потенциално смъртоносни рискове от рак, особено за изложените на влиянието му за дълги периоди от време.

Стоенето на един метър от капсулата в продължение на един час би доставило около 1.6 милисиверта (mSv) на човешкото тяло - колкото около 17 стандартни рентгенови снимки на гръдния кош. Вдигането на капсулата пък би причинило „сериозни щети“ на пръстите и околната тъкан.
Според Иван Кемпсън, доцент по биофизика от Университета на Южна Австралия, най-лошият сценарий би бил любопитно дете да вземе капсулата и да я постави в джоба си.
Това е рядко срещано, но се е случвало в миналото, когато хора страдат от радиационно отравяне, след като са изложени на по-силна радиация.
Австралия - страната на рекордите
Колко често се губи радиоактивно устройство?
Инцидентът е шок за експертите, които посочват, че боравенето с радиоактивни материали - като цезий-137, е строго регулирано и съществуват стриктни протоколи за тяхното транспортиране, съхранение и изхвърляне.
От Rio Tinto посочват, че редовно транспортират и съхраняват опасни стоки, като част от своя бизнес. Компанията наема експерти за работата с радиоактивни материали.
Малката капсула е част от уред за измерване на плътността, използван в мината Gudai-Darri при добива на желязна руда.

Радиоактивни вещества се транспортират в цяла Западна Австралия ежедневно без никакви проблеми, според компанията Radiation Services WA. „В този случай изглежда има проблем с прилаганите контролни мерки, като това няма нищо общо със загубата на капсулата“, допълват от там.
Прадип Деб, преподавател и служител по радиационна безопасност в университета RMIT в Мелбърн, казва, че загубата на капсулата е „много необичайна“, тъй като австралийските правила за безопасност изисква подобни материали да бъдат транспортирани в защитни кутии.
Името на логистичната компания, използвана за транспортирането на устройството, не се съобщава.
Търсенето продължава
Властите се опитват да намерят устройството със специализирано оборудване за откриване на радиация, монтирано в превозни средства, движещи се бавно по магистралата в двете посоки.
„Ще отнеме около пет дни, за да минем по първоначалния маршрут“, се казва в изявление на пожарната служба.

Дейл Бейли, професор по медицински изображения от университета в Сидни, посочва, че ниската скорост е необходима, за да се даде време на оборудването да засече радиацията.
Властите предупредиха местните да не се доближават на повече от пет метра от устройството, като същевременно признават, че е трудно то да бъде забелязано от разстояние.
Има опасения, че капсулата вече може да е извън зоната на търсене – властите предполагат, че може да се е заклещила в гумата на друго превозно средство, което да я е отнесло на по-голямо разстояние или дори да е намерена и пренесена от диви животни, включително птици.
„Представете си, че хищна птица вдига капсулата и я отнася далеч от (първоначалната) зона на търсене – има толкова много вероятности, които ще създадат повече проблеми“, според Дейв Суини, анализатор по ядрена политика и екология в Австралийската фондация за опазване на природата.

Какво ще се случи, ако капсулата не бъде намерена?
Цезий-137 има период на полуразпад от около 30 години, което означава, че след три десетилетия радиоактивността на капсулата ще намалее наполовина, а след 60 години ще падне с още толкова. При тази скорост капсулата ще радиоактивна през следващите 300 г., казва Деб.
„Цезий-137 обикновено е затворен източник – което означава, че ако не е счупен, няма да замърси почвата или околната среда... Ако капсулата никога не бъде намерена, тя няма да пренесе радиоактивност в околната почва“, добавя Деб.
Кемпсън от Университета на Южна Австралия посочва, че ако капсулата е изгубена в изолиран район, „е много малко вероятно да има голямо въздействие“.
Rio Tinto - един от най-големите минни гиганти в света, управлява 17 мини за желязна руда в региона Пилбара в Западна Австралия. Дейността на компанията предизвиква спорове в миналото, включително унищожаването през 2020 г. на два древни скални убежища в ждрелото Juukan, което води до извинение и оставката на тогавашния изпълнителен директор Жан-Себастиен Жак.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg