
Нестандартната структура, позната разговорно като Гробниците, не е първият затвор, издигащ се в центъра на Манхатън.
Извисяващо се над център за възрастни хора и озеленен обществен парк, това място в Ню Йорк отдавна е посветено на лишените от свобода, откакто през 1838 г. там е открит оригиналният затвор в египетски стил.
Въпреки че сегашната архитектура вече не прилича на древните мавзолеи на Египет, прякорът Гробниците все още се използва.
Днес, когато програмата за реформа на наказателното правосъдие в Ню Йорк е в ход, Гробниците - официално комплексът за задържане в Манхатън, ще направи място на най-високия затвор в света.
Наречен от местните The Jailscraper (затвор-небостъргач, в превод от английски), той се очаква да се извисява на 91 метра - горе-долу на височината на Статуята на свободата в Ню Йорк или Биг Бен в Лондон.
„Това е кошмар. Поколения наред китайският квартал е бил засенчен от затвори“, казва Ян Лий, съосновател на Neighbours United Below Canal - група от жители, фирми и заинтересовани страни, противопоставящи се на новия център за задържане.
„Нашият фокус трябва да бъде върху безопасността, мащаба и запазването на уникалната културна идентичност на китайския квартал. Това е район, определен от богатото му наследство, а не от затвор, който заплашва околностите му,“ допълва Лий.
Разрушаването на Гробниците е част от по-голяма градска програма, в рамките на която се цели затваряне на най-големия затворнически комплекс в града на остров Райкърс и замяната му с четири нови затвора, разположени в различни части на Ню Йорк.
Новите затвори трябва да осигуряват повече слънчева светлина, зеленина и пространство. Идеята е те да се поставят географски по-близо до останалите общности в града.
„Изграждането на затвори в градски райони отваря възможност за местните компании и училища да се включат активно в усилията за рехабилитация“, казва Мартин Стигсгаард, съсед на затвора в китайския квартал, професор в Spitzer School of Architecture CCNY и главен архитект в Studio Stigsgaard.
„Лишаването от свобода трябва да бъде шанс да се помогне на сгрешилите да се преориентират и реинтегрират в обществото,“ допълва той, цитиран от Architectural digest.

Очаква се осъществяванего на програмата да струва 15 милиарда долара, според местния финансов експерт Жак Джиха, което е почти двойно повече от първоначалната цена. Някои нюйоркчани смятат, че плановете отиват твърде далеч.
„Очевидно се използват високи сгради, тъй като пространството в града е ограничено, но на каква цена“, казва Ричард Венер, член на работната група за затваряне на Райкърс и автор на „Психологията на околната среда на затворите и затворите“.
„Повечето от членовете на оперативната група са загрижени, че затворите стават твърде големи, а това води до трудности при поддържането на контрол и контакт с персонала и задържаните. Технически, една сграда може да продължи да добавя етажи, но увеличеният размер може да направи съоръжението по-трудно за управление по хуманен начин,“ допълва експертът.
Междувременно, местните казват, че разрушаването на стария затвор в центъра на Манхатън сее хаос в общността. Големи пукнатини се образуват в стената на съседния център за настаняване на възрастни хора.
Живеещите в близост затварят прозорците си, за да блокират достъпа на отломките, а фирмите се притесняват, че липсата на пешеходен трафик може да ги доведе до фалит.

„Въпреки че затворът има дългогодишна история на това място, изборът да се реконструира – и дори да се разшири, отразява липсата на ангажираност с нуждите на общността“, добавя архитектът Мартин Стигсгаард.
Фирмата, която ще отговаря за проекта The Jailscraper, не е ясна, но старият затвор е почти разрушен. Много местни жители са загрижени за окончателния дизайн на затвора, тъй като той все още е неизвестен.
Програмата за затвори, оглавявана от градския отдел за проектиране и строителство, поставя екзистенциален въпрос: „Може ли Америка да използва дизайна, за да реши проблема си с масовото лишаване от свобода?“
Много съдебни архитекти – тези, които проектират затвори, съдебни сгради и полицейски участъци, твърдят, че създаването на „по-хуманни“ условия може да помогне за намаляване на процента на рецидивизъм, да подготви лишените от свобода за по-добро бъдеще, след като бъдат освободени, и да предложи по-добра среда за персонала.
Онези, които се противопоставят на новия затвор, пък посочват, че той ще подхрани система за наказателно правосъдие, която е фундаментално расистка и вредна за обществото, и че трябва да се направи повече, за да се предотврати лишаването от свобода на първо място.
Новият затвори трябва да бъдат завършени през 2029 г. Лишените от свобода в града - 80% от които чакат съдебен процес, в момента се намират на остров Райкърс.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg