Аукционната къща Sotheby's отложи продажбата в Хонконг на стотици свещени бижута, свързани с останките на Буда, след като индийското правителство заплаши със съдебни действия.

Колекцията, описана като едно от най-зашеметяващите археологически открития на модерната епоха, предизвика сериозна критика от страна на будистки учени и монашески лидери. Индия заяви, че продажбата обижда световната будистка общност.

Sotheby's съобщи, че спирането на търга ще даде възможност за провеждане на разговори между заинтересованите страни.

Преди почти 130 години британският служител в имение Уилям Клакстън Пепе открива тези реликви в Северна Индия, заедно с костни фрагменти, които се смята, че принадлежат на самия Буда.

Аукционът на колекцията, известна като „Скъпоценностите от Пипрахва на Историческия Буда от империята Маурия, епохата на Ашока, около 240–200 г. пр.н.е.“, беше насрочен за 7 май.

В писмо до аукционната къща, изпратено два дни по-рано, индийското правителство заявява, че реликвите представляват „неотменимо религиозно и културно наследство на Индия и световната будистка общност. Продажбата им нарушава индийски и международни закони, както и конвенции на ООН.“

Високопоставена индийска делегация проведе разговори с представители на Sotheby’s във вторник.

В изявление по имейл Sotheby’s обяви, че „предвид повдигнатите въпроси от страна на индийското правителство и със съгласието на дарителите, търгът... е отложен.“

Аукционната къща заяви, че ще сподели нова информация относно преговорите „когато е подходящо“.

До сряда обявата за търга беше премахната от сайта на Sotheby’s, а страницата, рекламираща продажбата, вече не е достъпна.

Скъпоценности, свързани с останките на Буда, предизвикват етичен дебат

Уилям Клакстън Пепе е английски управител на имение, който е разкопал ступа в Пипрахва, южно от Лумбини – мястото, което се смята за родното място на Буда. Той открива реликви, надписани и осветени преди близо 2000 години. Откритията включвали близо 1800 скъпоценни камъка – рубини, топази, сапфири и златни листове с шарки, съхранявани в тухлена камера. Днес това място се намира в щата Утар Прадеш.

През февруари Sotheby’s обяви, че откритието от 1898 г. се нарежда „сред най-невероятните археологически находки на всички времена“.