Първата фабрика за еднократни спринцовки в Румъния – Sanevit в Арад, която не е произвеждала нищо повече от десет години, беше продадена на публичен търг за 1 680 000 евро. Благодарение на сделката, бившите ѝ служители получиха изцяло неизплатените си заплати, като най-голямата изплатена сума достига 167 000 леи, съобщава Agerpres.

Облекчение за бившите служители
Бивши служители на Sanevit споделиха, че наскоро са получили дължимите си възнаграждения, за които вече не са имали надежда след повече от десетилетие. Сумите са им били изплатени напълно, което е донесло облекчение на десетки семейства.
„Наскоро ни уведомиха, че Sanevit е продадена, и ни казаха да отидем в офиса на съдебния ликвидатор, за да дадем банковите си сметки, по които да бъдат преведени неизплатените заплати. Аз напуснах фабриката през 2013 г., след като повече от година работех без заплата. Не вярвах, че след толкова години ще получим нещо. Бях изненадан, когато видях, че съм получил пълните заплати, точно както са били записани в тогавашните ведомости. Макар че не бяха добавени актуализации, лихви или други компенсации, сме доволни, че най-накрая ни платиха“ – сподели бивш инженер пред Agerpres.
Общо 40 бивши служители са получили парите си, като общата стойност на изплатените заплати възлиза на около 1.5 милиона леи. До момента само един човек от ведомостите не е бил открит от ликвидатора.

Подробности по продажбата
Представители на съдебния ликвидатор потвърдиха, че фабриката е била продадена на търг след няколко неуспешни опита през годините. Началната цена е била 1 600 000 евро, а финалната продажна цена е достигнала 1 680 000 евро.
Купувачът е румънска компания, която все още не е обявила официално какви са плановете ѝ за имота. Фабриката Sanevit разполага със значителни активи, разположени на главна улица в квартал „Grădiște“ в град Арад.
Ключови данни за имота:
Терен: 30 245 кв. м
Производствена зала: над 14 000 кв. м
Местоположение: централна част на Арад

Историята на един неуспял гигант
Арадската фабрика за спринцовки беше уникално предприятие в средата на 90-те години. Тя имаше годишен производствен капацитет от 160–200 милиона спринцовки и 520 милиона медицински игли. Въпреки това, тя никога не е работила с повече от 30% от капацитета си.
От 2013 г. Sanevit спира всякакво производство и натрупва задължения от около 8.4 милиона леи. Министерството на икономиката, което беше собственик, направи няколко опита за приватизация, но така и не се намериха заинтересовани инвеститори. В крайна сметка, през 2021 г. Трибуналът в Арад одобри започването на процедура по фалит и разпускане на дружеството, което доведе до настоящата продажба чрез съдебен ликвидатор.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg