
В началото на Индустриалната революция начинът, по който хората пазаруват, започва да се променя, а търговията на дребно преживява истинска революция. Тя идва с появата на т. нар. универсален магазин.
Това са търговски обекти, в които купувачът може да намери широка гама от продукти за бита - от хранителни стоки до луксозни облекла. Те се предлагат на едно място, обикновено в закрити пространства, което ги превръща в силна конкуренция на търговските улици и дюкяните.
Електронното издание History Hit представя 5 от най-старите универсални магазини в света. Те са устояли на предизвикателствата на времето, като се адаптират и развиват, за да останат актуални в непрекъснато променящия се пазар.
Harrods, Лондон, Великобритания (1849 г.)
Harrods е един от най-старите и емблематични универсални магазини в света. Основан е през 1849 г. в Лондон от Чарлз Хенри Харод. От скромното си начало като малък магазин за хранителни стоки, той постепенно се превръща в истинска търговска империя, предлагаща широка гама от луксозни продукти и услуги.
На 16 ноември 1898 г. Harrods представя първия ескалатор в Англия в своя магазин на Brompton Road. Изнервените клиенти получавали чаша бренди след изкачването, за да се успокоят от необичайното преживяване.
Днес Harrods е известен със своя разкошен интериор и изключителното обслужване на клиентите, което спомага за укрепването на неговата репутация като водеща глобална дестинация за пазаруване. Магазинът продължава да процъфтява, привличайки милиони посетители всяка година и остава символ на лукса в британската столица.

David Jones, Сидни, Австралия (1838 г.)
David Jones е основан в Сидни през 1838 г. от уелския имигрант Дейвид Джоунс, който преди това е работил като шивач. Първоначално обектът представлява малък магазин за пердета, но бързо нараства по размер и популярност, превръщайки се в един от водещите търговци на дребно в Сидни до края на 19-и век.
През годините David Jones разширява каталога си и включва широка гама от луксозни стоки, включително дизайнерско облекло, аксесоари, козметични продукти и стоки за дома. Това е и най-старият работещ универсален магазин в света, който все работи с оригиналното си име.
Le Bon Marché, Париж, Франция (1838 г.)
Разположен на десния бряг на р. Сена в Париж, Le Bon Marché е открит през 1838 г. като малък магазин за разнообразни стоки. През 1852 г. предприемачът Аристид Бусико и съпругата му Маргьорит стават инвеститори в обекта и го превръщат в голям универсален магазин.
Бусико следва иновативен маркетингов план, като въвежда фиксирани цени и гаранции, които позволяват замяна на стоки и възстановяване на средства, както и по-голямо разнообразие от стоки. Използването на фиксирани цени заменя "пазарлъците", които тогава са широко използвани и от купувачите, и от продавачите.
Le Bon Marché се разраства с бързи темпове и става един от пионерите в европейската търговска революция от средата на 19-и век. Многоетажният магазин позволява на клиентите да купуват всичко необходимо под един покрив, вместо да обикалят из Париж в търсене на различни стоки. Днес той остава основна дестинация за всеки, който иска да усети най-доброто от парижкия стил и култура.

Kendals, Манчестър, Великобритания (1796 г.)
Разположен в града, който остава в историята като "сърцето" на Индустриалната революция, Kendals в Манчестър е един от първите универсални магазини и все още е известен на много от своите клиенти с това име, въпреки че през 2005 г. бе преименуван на House of Fraser.
В зенита на своето развитие магазинът разполага със сгради от двете страни на Deansgate, свързани с подземен проход, известен като Kendals Arcade, както и заведение за хранене с плочки в стил ар нуво.
Магазинът става известен със своя акцент върху качеството и стила, за сметка на по-високите цени, което му спечелва прозвището „Harrods на Севера“. Всъщност това се дължи отчасти и на факта, че именно Harrods придобива магазина през 1919 г.
Mitsukoshi, Токио, Япония (1673 г.)
Mitsukoshi е японска верига универсални магазини, която първоначално е основана през 1673 г. под името Echigoya и продава традиционни облекла в Едо (който днес се нарича Токио).
Десетилетие по-късно, през 1683 г., веригата възприема нов подход към маркетинга. Вместо да продават от врата на врата, те създават магазин, в който клиентите могат да купуват стоки на място с пари в брой.
Магазинът постепенно разширява предложенията си през годините и е официално признат за универсален магазин през 1904 г.
Днес Mitsukoshi е една от най-големите и престижни вериги универсални магазини в Япония, известна със своите висококачествени продукти и изключително обслужване на клиентите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg