
По 65 лева за килограм искат пекарни за козунак без захар дни преди Великден.
Поръчките дори са запълнени и желаещите вече не могат да направят заявка за празника, показва проверка на darik.bg. Здравословният козунак се предлага в разфасовки по 600 грама, като цената е 39 лева за бройка.
За веган козунак от 550 грама пък цената върви от 28 до 32 лева, в зависимост от съставките в него. Или излиза, че килограм струва 58 лева. И тук вече поръчки почти не се приемат, тъй като желаещите са много.
Най-важното хранене за деня: Какво е най-добре да закусваме?
Не така стоят цените при обикновените козунаци – малките по 400 грама се продават по 4 лева в големите вериги, а големите по 600 грама родно производство вървят по 7-8 лева. Така цената за килограм излиза около 10-12 лева.
В сравнение с миналата година, увеличението е с около 3-4 лева за килограм. За великденската трапеза през 2022 г. килограм козунак се е продавал средно по 8.64 лева, показват данните на Системата за агропазарна информация.
Какви пари ни удържат от заплатата и колко взимаме чисто в края на месеца
Между 15 и 30 лева ще платим, ако решим да си купим от вносните заместители на козунака, като панетоне, например. В тях обаче има много консерванти, затова и издържат доста по-дълго.
По-скъпи яйца
Най-сериозна тази година е разликата в цените на яйцата спрямо 2022 г. В хипермаркетите седмица преди Великден бройката върви по 40-50 стотинки при 30-35 стотинки през миналата година. Може да си поръчате и яйца от ферма, като цената е около 70 стотинки за брой.
Производителите аргументират високата цена с това, че кокошките са отглеждани свободно, на открито и имат гнезда, стоянки и дори чесалки. Така, според тях, кокошките боледуват по-малко, следователно не се нуждаят от антибиотици. 4
Рекордьор са еко яйца, които се продават по 85 стотинки за брой.
Все повече българи бързат да се пенсионират
Белите яйца в магазините пък обикновено са внос от Полша, тази година обаче тяхната цена е по-висока от нашата, казват производители. На пазара ни има и яйца, внесени от Украйна, за които проверка на БАБХ установи, че са безопасни за консумация.
Откъде е яйцето можете да познаете по печата върху черупката.
Агнешкото да е с печат
Ферми вече предлагат цяло агне може за Великден директно от производителя. Записванията вървят, а датите за доставка са силно ограничени. Цените обаче са доста солени - производители искат по 230 лева за агне, което тежи 13-15 килограма.
Отново от фермата агнешкият бут върви по 31 лева за кг, а комплект за дроб сарма – по 18 лева за кг. Доста по-евтино излиза, ако пазарувате в големите вериги, там задна четвъртина върви по 21 лева за кг, но получавате и ребрата.
През миналата година средната цена на агнешката плешка е вървяла около 21 лева за кг, а сега е около 23 лева за кг или с 2 лева отгоре.
Плащаме за храна колкото германците, но с 4 пъти по-ниска заплата
Овцевъди вече предупредиха, че вносно македонско и румънско месо влиза у нас, а в кланиците се пакетира и продава като българско. Българското месо е със син печат, с номера на кланицата, поставен на плешката или бута на агнето.
Месото трябва да бъде свежо, без потъмняване, с приятен мирис, обясняват експерти по безопасност на храните. Вносното агнешко има червен печат, а на щандовете в търговската мрежа задължително трябва да има табели за произход на месото.
Цените на домати и краставици са по-ниски
И тази година салатата за великденската трапеза ще ни излезе солена. Над 4 лева върви килограм домати на дребно в магазините, а краставиците се продават средно по 4.86 лева.
Въпреки че си мислим, че тази година цените са рекордни, се оказва, че и миналата година цената им е била над 4 лева. За Великден килограм домати е струвал 4.71 лева, а краставиците са се продавали по 4.13 лева.
И докато домати и краставици слабо поевтиняват седмица преди празника, то цените на зелената салата и картофите се вдигат. На едро марулята върви над 1 лев, а на дребно се продава по 1.50 - 1.70 лв. за брой.
Цената на картофите е 1.34 лева за кг на борсите, а на дребно вървят средно по 1.74 лева.
Какъв е жизненият стандарт в България от 1944 г. до днес
Сериозна разлика има при цената на олиото. По данни на САПИ миналата година по Великден бутилката е струвала 5.90 лева. В момента цената е с над 1 лева по-ниска – средно 4.72 лева за литър.
По-скъпо обаче ще ни струва килограм ориз, ако решим да правим дроб сарма. Миналата година оризът е струвал около 3.70 лева за кг, а сега по магазините върви по 4.30 лева.
Така великденската трапеза миналата година за едно 4-членно семейство е струвала средно 140 лева. През тази ще трябва да платим поне 10 лева отгоре.
Ако обаче решим да се поглезим и вземем продуктите от фермата или си купим здравословен козунак и яйца, ще платим поне 35-40 лева повече.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
- Как мога да се снабдя със стартов комплект с евромонети с българска национална страна преди въвеждане на еврото?
- Инфлацията в еврозоната остава без промяна през април
- Microsoft също вдига цените на игралните конзоли Xbox
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg