
За първи път в историята по-голямата част от населението на земята живее в градовете – пространства, често дефинирани от бетон, стъкло и откъснатост от природния свят.
Така достъпът ни до природата вече не е гарантиран. Базираната в Лондон 31-годишна екоактивистка Елън Майлс обаче се опитва да промени това и посочва пред CNN:
„Преди да урбанизираме света, всеки имаше достъп до природата през цялото време. Сега тя е на заден план.“
През 2020 г. Майлс основава „Природата е човешко право“ - кампания, която се застъпва за ежедневен достъп до зелени пространства, който да бъде признат във Всеобщата декларация за правата на човека.
Разочарована от бавния темп на институционална промяна, Майлс казва, че е „загубила вяра в процеса отгоре надолу“. Затова тя взема нещата в свои ръце. Нейното оръжие? Не протестни банери или петиции, а семена и лопати.
Тя става така наречената партизанска градинарка. Пред CNN описва какво представлява това:
„Засаждане на обикновени растения на обществено място с цел. Представете си го като графити, но с диви цветя вместо спрей боя.“
Тази форма на градски активизъм включва трансформирането на пренебрегвани пространства – пукнатини в тротоарите, крайпътни алеи, изоставени парцели – в мини оазиси за хора, флора и фауна.
Това, което започна по време на пандемията– когато парковете бяха затворени и достъпът до зелени площи стана ограничен – прераства в седмичен ритуал.
Майлс и нейните съседи се срещат в неделя сутрин, въоръжени с луковици и лопати, засаждайки растения в пренебрегваните кътчета на лондонския квартал Hackney.

Партизанско градинарство
Във Великобритания партизанското градинарство се намира в сивата правна зона: макар че засаждането на обществена земя без разрешение технически не е законно, властите често си затварят очите – стига да не причинява щети, възпрепятстване или обществено безпокойство.
Според Кралското градинарско дружество, партизанските градинари трябва да гарантират, че засаждането им не създава неудобства за другите и да внимават да не ограничават обществения достъп или да създават опасности от спъване.
Важно е също така всичко засадено да е подвижно и корените да не причинят структурни повреди на тротоарите и сградите.
Партизанското градинарство датира от 70-те години на миналия век, когато „Зелените партизани“, основани от Лиз Кристи в САЩ, превърнаха празните парцели в обществени градини.
Оттогава движението се разпространи по целия свят, от Рон Финли - „гангстера градинар“ в Лос Анджелис, до Ta Mère Nature във Франция и Ujamaa Guerrilla Gardening Collective в Южна Африка.
Майлс постави ъндърграунд движението в центъра на вниманието в TikTok и други социални медии.
Нейните оптимистични видеоклипове демистифицират процеса, показвайки всичко - от създаването на бомби със семена до засаждането на графити от мъх - форма на улично изкуство, при която жив мъх се използва за създаване на шарки или думи по стените. Тя признава:
„Не бях градинар. Учех се в движение. Но просто исках улиците да бъдат по-зелени.“
С нарастването на семената на Майлс, нарастнаха и нейните онлайн последователи.
„Младите хора днес са много осъзнати за проблеми, като изменението на климата, неравенството и психичното здраве. Партизанското градинарство се пресича с всичко това. Това е нещо, което можете да правите със собствените си ръце и да видите ефекта веднага.“
Тя допълва пред CNN:
„Доказано е, че достъпът до зелени площи е също толкова жизненоважен за вашето психическо и физическо здраве, колкото редовните упражнения и здравословната диета.“
Проучване сред 20 000 участници, проведено от британския университет в Ексетър, установи, че хората, които прекарват поне 120 минути седмично в зелени площи, съобщават за значително по-добро физическо здраве и психологическо благополучие от тези, които не го правят.
За малките деца достъпът до зелени площи е свързан с намалена хиперактивност и подобрена продължителност на вниманието. Общностите също могат да се възползват: проучване в САЩ показа, че озеленяването на празни парцели може да доведе до по-ниски нива на престъпност.
Посланието на Майлс е просто: всеки може да се включи. „Сега е пролет“, продължава тя.
„Намерете местни диви цветя, разпръснете ги, когато вали, тогава дори няма да се налага да ги поливате.“
За тези, които искат да стигнат по-далеч, Майлс е написала книга по темата и води безплатен четириседмичен онлайн курс чрез организацията с нестопанска цел Earthed, привлякъл над 300 участници. Тя съветва градинарството да се практикува в група – общността е ключова.
Нейната визия е смела, но освежаващо практична:
„Защо всичките ни тротоари да не са оградени с живи плетове? Сградите ни биха могли да бъдат покрити с растения. Покривите и автобусните ни спирки биха могли да гъмжат от цветя. Това е очевидно.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Fantapapa: Италианци измислиха игра, подобна на футбол, но за избор на папа
преди 6 часаПартизанско градинарство: Елън Майлс, която бомбардира със семена улиците на Лондон
преди 7 часаСтартъп изобрети нехормонална контрацепция за мъже, която работи 2 години
преди 8 часаНай-добрата седмица от 2021 г.: Етерът поскъпва с 30%
преди 9 часаС каква (не)точност AI прогнозира избора на новия папа?
преди 10 часаОт кои банки теглихме кредити през първото тримесечие на 2025 г.?
преди 11 часаПрочети още
Кои лидери застанаха до Путин на Червения площад за 9 май?
darik.bgАнализатори: Лъв XIV ще опита да надгради постигнатото от Франциск
darik.bgДаяна Рос зашемети публиката на Met Gala с впечатляваща рокля
darik.bgДушан Керкез емоционален: Томаш трябва да остане дълго в ЦСКА, Ботев ще стане шампион – дали след 5, или 10 години, но ще стане (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА повтори тройката срещу Ботев Пловдив и дръпна на петото място
dsport.bgОт дома до Европа: как да учим децата за света около тях с игри и въображение
9meseca.bg