
Разходите за отбрана в Европейския съюз са нараснали с над 30% между 2021 и 2024 г., като това увеличение е довело до повишено търсене на работна ръка в сектора.
Според Европейската агенция по отбрана, държавите членки на ЕС са увеличили общите си отбранителни разходи от 214 милиарда евро през 2021 г. до приблизително 326 милиарда евро през 2024 г.
Това нарастване на разходите е довело и до засилен интерес към наемането на персонал в отбранителната индустрия.
Според данни от глобалната платформа за търсене на работа Indeed, темпът на нови обяви за работа в отбранителния сектор надминава този на общия трудов пазар от 2022 г. насам. Франция, Германия и Обединеното кралство остават основни центрове за наемане в сферата на отбраната.
Сигурността отдавна е ключов приоритет за Европа, но нейното значение се засили след руската инвазия в Украйна в началото на 2022 г. Наскоро напрежението нарасна и в Близкия изток заради конфликта между Израел и Иран. Според Indeed, всички тези фактори оказват влияние върху търсенето на кадри в отбранителния сектор.
След спад, предизвикан от пандемията през 2020 г., обявите за работа както в отбраната, така и в останалите сектори се възстановиха с подобен темп. Но от началото на 2022 г. техните пътища се разделят рязко – точно по времето на руската инвазия в Украйна през февруари.
Общият брой обяви на пазара на труда достига своя връх през юли 2022 г. – с 46% над средната стойност за 2021 г. (при индекс, където 2021 г. е база със стойност 100). Оттогава насам обявите постепенно намаляват.
В същото време, обявите в отбраната продължават да се увеличават, като достигат връх от 201 пункта през ноември 2022 г. – двойно над нивата от 2021 г.
Въпреки че през следващите месеци ръстът леко се забавя, през май 2025 г. обявите в сектора остават с 41% над средните стойности от 2021 г. За сравнение, общият пазар на труда леко спада до индекс 99.5. Данните обхващат предимно частния сектор и не включват длъжности във въоръжените сили.
„Интересът на търсещите работа към отбраната се увеличи след началото на войната, особено в Германия, където активността при търсене рязко скочи в началото на 2022 г. и остана висока,“ казва Вирджиния Зондергелд, икономист в Indeed Hiring Lab, пред Euronews Business.
„Това показва как геополитическите събития могат да повлияят върху общественото възприятие за сектора и да привлекат нови таланти.“
Тя допълва, че поддържането и разширяването на квалифицирана работна сила в отбраната изисква дългосрочни публични инвестиции.
„Ако това финансиране продължи, секторът може да се утвърди структурно на пазара на труда.“

В кои държави отбранителният сектор наема най-много работници?
Според данните, Франция държи най-голям дял от европейските обяви за работа в отбраната от водещи компании – около 43% през май 2025 г., макар и със спад от 57% спрямо началото на 2020 г.
Германия и Обединеното кралство имат по 17% всяка, а останалите европейски държави нарастват от 7% на 23% – знак за географско разширяване на инвестициите и наемането.
Франция, Германия и Обединеното кралство разполагат с големи и специализирани отбранителни индустрии. Зондергелд и нейният колега Александър Жуд обясняват, че Франция се стреми към "пълноспектърна автономия" чрез компании, като Dassault, Thales и Safran.
Германия, с гиганти като Rheinmetall и Hensoldt, играе важна роля в бъдещите сухопътни системи на НАТО. Обединеното кралство е водещо в морски и аерокосмически платформи чрез BAE Systems.
С разширяването на производството и иновациите, нуждата от кадри в софтуер, инженеринг и производство продължава да расте.
Няколко големи европейски отбранителни компании оперират трансгранично – сред тях са Airbus Defence and Space, MBDA и KNDS, които водят съвместни европейски програми в авиацията, ракетните системи и бронираните машини.
В Обединеното кралство интересът към работа в отбраната нараства леко след началото на войната в Украйна, но след това остава стабилен. Във Франция и Германия обаче той продължава да се увеличава.
В Обединеното кралство секторът вече е бил добре развит, а политическите промени по-умерени, което е довело до по-слаб обществен отклик, според Зондергелд.
През април 2025 г. търсенията, свързани с отбраната, във Франция достигат 0.18% от всички търсения на работа, спрямо 0.08% през 2021 г. В Германия се наблюдава най-рязък скок – от 0.026% през януари 2022 г. до 0.084% през март същата година, като нивото остава високо.
Въпреки това, икономистите от Indeed отбелязват, че отбраната все още е нишов сектор – дори в страни с нарастващ интерес тези търсения съставляват малка част от общите.

Какви специалисти се търсят?
По отношение на длъжностите, софтуерната разработка е водеща във Великобритания – 14.5% от всички обяви. Делът е 11.9% във Франция и 10.2% в Германия.
Във Франция индустриалното инженерство е най-търсено – 19% от всички обяви. Инженерни, производствени и управленски роли са основни в целия сектор.
Зондергелд подчертава, че настоящата пазарна ситуация е благоприятна за работодателите в отбраната, тъй като обявите в традиционния технологичен сектор са спаднали драстично в последните години.
Д-р Кале Хокансон от Шведския изследователски институт по отбрана заявява, че увеличаването на обявите и наемането в отбраната е пряко свързано с ръста на разходите. Компаниите – както основните изпълнители, така и подизпълнителите – трябва да наемат повече персонал, за да отговорят на търсенето в условия на влошена сигурност в Европа и по света.
Той посочва, че световните военни разходи са нараснали с най-бързия темп от края на Студената война, според данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
„Това развитие оказва реално влияние върху отбранителната индустрия в Европа – с нарастващи поръчки и нужда от по-голям производствен капацитет, което пряко се отразява и на наемането на персонал“.
Той добавя, че нарастващата тревога за сигурността в Европа води и до засилен интерес към кариери в отбраната. Например в Швеция, отбранителната компания Saab наскоро се нарежда сред най-привлекателните работодатели за новозавършили инженери.
Д-р Каролин Батка, старши военен анализатор в Университета Коменски, допълва, че отбранителната индустрия на Европа се разширява, тъй като НАТО предлага увеличаване на разходите за отбрана до над 2% от БВП.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
преди 2 часаАнастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
преди 3 часаОкончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
преди 4 часаСтотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
преди 4 часаБританската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
преди 5 часаДепозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
преди 5 часаПрочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgФакт е първото ново попълнение при новото начало на Ботев Пловдив
dsport.bgЩе се върне ли Тодор Неделев в Ботев Пловдив – преговорите започнаха
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg