Лидерът в производството на бои и лакове на българския пазар "Оргахим" започва изпълнението на два мащабни проекта с фокус върху устойчивостта.
Единият е за усъвършенстване на пречиствателно съоръжение за промишлени отпадъчни води, а другият за подобряване условията на труд в производствената база на компанията в Русе. Общо двата проекта са на стойност над 500 хил. евро, съобщават от компанията.
„Наред с разработването на нови, по-съвършени продукти инвестираме системно в устойчивост – за опазване на природата и с грижа за здравето на служителите си“, посочва Николай Николов, заместник изпълнителен директор на „Оргахим“.
„Стандартите за безопасност, опазване на околната среда и човешкото здраве са залегнали в дългосрочните ни приоритети. Възприемаме тази политика като част от нашата отговорност на голям работодател с близо 500 работници и служители и като пряк път към по-добро качество на живот и съхранена среда в района на нашия град“.

Компанията е подала инвестиционно намерение за проект на стойност 350 хил. евро „Надграждане на съществуващо локално пречиствателно съоръжение за промишлени отпадъчни води от промишлена площадка на „Оргахим“ АД, гр. Русе“, който предвижда добавяне на нови съоръжения и мощности към технологичната схема за пречистване на производствените отпадъчни води.
На пречистване подлежат отпадъчните води, които се формират в цех „Лаков“. След пречистване в съществуващо съоръжение, водите се отвеждат към пречиствателната станция на „Оргахим резинс“ АД заедно с охлаждащи, битово-фекални и дъждовни води.
Намеренията на „Оргахим“ сега са да се направи разделяне на канализациите на двете предприятия и всяко от тях да извършва пречистване на собствените си отпадъчни води, а след това същите да се заустват в градска канализация.
Нововъведението по проекта е оборудване за отстраняване на замърсявания чрез химични реакции, които разграждат вредните вещества. Този тип системи разчитат на силни окислители, като разтвор на калиев перменганат. Основната цел на окислението при пречистването на вода е да се неутрализират органичните вещества и вредните химикали.
Вторият актуален проект - „Вентилационни системи на цех „Лаков“, има за цел подобряване на условията на труд чрез изграждане на нова вентилационна система в цех „Лаков“.
Той е на обща стойност 160 хил. евро, като 70% от средствата се инвестират от „Оргахим“, а останалите 30% се поемат от фонд „Условия на труд”.
Новата модернизирана система за вентилация и отопление с висока енергийна ефективност ще осигури:
- пряка защита на здравето на 87 служители;
- намаляване на концентрация на вредни вещества/химични агенти до стойности, по-ниски от граничните;
- подобряване на производствения микроклимат в цеха;
- по-ниско ниво на шум /под 79 dB/;
- автоматичен старт/стоп;
- по-ниски експлоатационни разходи.
Амбициозните инвестиционни планове на „Оргахим“ с днешна дата следват неотклонно линията на компанията да води химическата индустрия към постоянно развитие, като едновременно с това предоставя добавена полза за обществото в града и региона на Русе.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg