
Най-големият айсберг в света, наречен A23a, изглежда е заседнал, след като се носи в Южния океан близо до Антарктика от 2020 г. насам.
С тегло 1.1 трилиона тона, A23a спря край остров Южна Джорджия - британска отвъдморска територия в южната част на Атлантическия океан, сочат данните на Британското антарктическо проучване (BAS).
Айсбергът обхващаше площ от 3672 кв. км, когато беше измерен през август 2024 г. - над два пъти по-голяма от тази на Лондон.
Той се отдели от шелфовия ледник Филхнер в Антарктика през 1986 г. и след това остана на дъното на морето Уедъл повече от 30 години.
През 2020 г. той започна да се носи с океанските течения, но в края на 2024 г. месеци наред се въртя около подводна планина, което забави очакваното му пътуване на север.

След като най-накрая се освободи, имаше опасения, че A23a ще се насочи към Южна Джорджия и ще попречи на тюлени и пингвини, размножаващи се на острова, да достигнат до местата си за хранене.
Но тези опасения намаляха, тъй като айсбергът изглежда е стъпил на континенталния шелф на около 90 километра от брега.
„Ако айсбергът остане там, не очакваме той да засегне значително местната дива природа на Южна Джорджия“, смята океанографът от BAS Андрю Мейерс. Напротив, появата му в района може да донесе ползи за дивата природа. Според учения:
„Хранителните вещества, раздвижени от заземяването и от стопяването му, могат да увеличат наличността на храна за цялата регионална екосистема, включително за харизматичните пингвини и тюлени“.
И въпреки че A23a изглежда засега поддържа структурата си, през последните десетилетия големи айсберги, поели по този път, „скоро се разпадат, разпръскват и стопяват“, според Мейерс.
„Сега е заземен, като дори е по-вероятно да се разпадне поради повишеното напрежение, но това е практически невъзможно да се предвиди. Големи айсберги са изминавали дълъг път на север и преди – един е стигал на 1000 км от Пърт Австралия, но всички те неизбежно се разпадат и бързо се топят след това.“
Когато A23a, в крайна сметка, се разпадне, по-малките айсберги, произлезли от него, ще представляват опасност за риболова и корабоплаването, тъй като са по-трудни за откриване и проследяване от един мегаобект, според учения.
При подобни ситуации в миналото някои региони са били забранени за риболовни операции за известно време заради по-малките – но често по-опасни – айсберги, допълни Мейерс.
Учените казаха, че този конкретен айсберг вероятно се е отцепил като част от естествения цикъл на растеж на шелфовия ледник, а не поради климатичната криза.
Но глобалното затопляне води до тревожни промени в Антарктика с потенциално опустошителни последици за глобалното покачване на морското равнище.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg