
Най-големият айсберг в света отново се движи, носейки се през Южния океан, след като месеци наред се въртеше на едно и също място, според експерти от Британското антарктическо дружество за изследвания (BAS).
Обхващайки площ от 3672 квадратни километра, измерена през август, айсбергът A23a е внимателно следен от учените, откакто се отдели от шелфовия лед Филхнер-Роне през 1986 г.
Той остана приземен на дъното на море Уедел в Антарктида повече от 30 години, вероятно докато се свие достатъчно, за да разхлаби хватката на морското дъно.
След това айсбергът беше отнесен от океанските течения, преди да се заклещи отново в Колоната на Тейлър – името, дадено на водовъртеж, причинен от океански течения, удрящи се в подводна планина.
След като айсбергът се освободи, учените очакват той да продължи да се движи по океанските течения към по-топла вода и отдалечения остров Южна Джорджия, където е вероятно да се разпадне и в крайна сметка да се стопи, се казва в изявление на BAS.

Огромният A23a и влиянието му върху климата
A23a завоюва титлата „най-голям настоящ айсберг“ няколко пъти от 80-те години на миналия век, като понякога е надминаван от по-големи, но по-краткотрайни айсберги, включително A68 през 2017 г. и A76 през 2021 г.
Учените смятат, че докато този конкретен айсберг вероятно се е отцепил в рамките на естествения цикъл на растеж на ледения шелф и няма да допринесе за покачването на морското равнище, изменението на климата води до тревожни промени на този огромен и изолиран континент, с потенциално опустошителни последици за глобалното покачване на морското ниво.
По време на пътуването на айсберга учените са изследвали неговата ерозия, както и начините, по които морският лед може да повлияе на глобалните океански цикли на въглерод и хранителни вещества.
„Ние знаем, че тези гигантски айсберги могат да осигурят хранителни вещества на водите, през които преминават, създавайки процъфтяващи екосистеми в иначе по-малко продуктивни райони“, казва биогеохимикът Лора Тейлър, която събра проби от водата около айсберга.
„Това, което не знаем, е каква е разликата между конкретните айсберги, техния мащаб и произход в този процес. Взехме проби от океанските повърхностни води зад, непосредствено до и пред маршрута на айсберга. Те трябва да ни помогнат да определим какъв живот може да се образува около A23a и как той влияе върху въглерода в океана и неговия баланс с атмосферата“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg