
Годината беше тежка за всички участници на капиталовите пазари, включително и за най-добрите мениджъри. В последните 12 месеца станахме свидетели на война, висока инфлация, ръст на лихвите по кредитите и спад на основните индекси.
Това обаче не попречи на най-богатите хеджфонд мениджъри да продължат да увеличават състоянието си.
Според данни от годишната класация на сп. Forbes, топ 20 на най-богатите милиардери в сферата на финансите вече разполагат с общо състояние от 245 млрд. долара. Това е с 4 млрд. долара повече спрямо година по-рано.
Доходността на всичките тези 20 мениджъра е коренно различна.
Кен Грифин отбелязва най-печелившата година в историята. Това помага на богатството му да се увеличи със 7.8 млрд. долара през 2022 г. и днес то възлиза на 35 млрд. долара.
Фондът Wellington на Citadel носи 38% доходност на инвеститорите, на фона на понижение в индекса S&P500 от близо 20 на сто.
Невероятната година на Citadel извежда Грифин до челното място сред най-богатите хеджфонд мениджъри в света. Втората позиция е за Джим Саймънс, управляващ Renaissance Technologies и разполагащ с 28.1 млрд. долара.
Третото място е за Рей Далио, който се оттегли от основаната от него компания Bridgewater Associates, която днес е най-големият хеджфонд в света по размер на управляваните активи. Далио в момента разполага с 19.1 млрд. долара.
Списание Forbes преброява 47 мениджъра, които имат състояние, по-голямо от 1 млрд. долара. Те разполагат със съвкупно богатство от 312 млрд. долара спрямо 310 млрд. долара година по-рано.
Само за година Citadel на Кен Грифин генерира печалби за инвеститорите си в размер на 16 млрд. долара. От 2020 г. насам той постига доходност от 118% спрямо 25% ръст за широкия индикатор S&P500.
Грифин е един от деветте щатски хеджфонд мениджъри, заемащи място сред топ 10 на най-богатите в света. Сред тях са още Саймънс, Далио, Дейвид Тепър (18.5 млрд. долара), Стив Коен (17.5 млрд. долара) и Карл Айкън (17.5 млрд. долара).
Най-богатият финансов мениджър е Майкъл Плат, разполагащ с 16 млрд. долара. От 2015 г. той вече не управлява чужди активи, след като върна парите на инвеститорите си заради слаби резултати, като в момента компанията му BlueCrest Capital Management се грижи единствено за собствените му средства.
От тогава до днес Плат постига годишна доходност от поне 25%, а за миналата година отчита възвръщаемост от 153%, залагайки на сериозен ръст на инфлацията и лихвите. През 2020 г. План постига нетна доходност от 95%.
В топ 10 попадат още Израел Енгландер (11.5 млрд. долара), Чейс Колман (8.5 млрд. долара) и Дейвид Шоу (7.9 млрд. долара). Джордж Сорос се нарежда на 16-а позиция с 6.7 млрд. долара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg