Над 28 млн. лв. инвестира турският производител на домакинско стъкло Шишеджам в завода си в Търговище.
Компанията „Пашабахче България“ ЕАД получи сертификат за инвестиция клас „А“ от министъра на иновациите и растежа Александър Пулев.
Размерът на инвестицията, като обща стойност на материални и нематериални активи, възлиза на 28.5 млн. лв., като проектът предвижда въвеждане на иновативни процеси в съществуващото предприятие в града.
Дружеството ще автоматизира производството и ще оптимизира работния процес, като включи ново технологично оборудване. Планираната модернизация ще доведе до увеличаване на капацитета на предприятието, разрастване на продуктовата гама и по-бърза проверка на готовите изделия от стъкло, като така ще се постигат по-високи производствени цели.
Планира се да бъдат изградени соларни панели, които да се ползват за захранване на собствени нужди. Като насърчителна мярка по проекта компанията ще получи подпомагане за изграждане на елементи на техническата инфраструктура.
„Пашабахче България“ ЕАД е лидер в производството на домакинско стъкло. Компанията достига до 150 хил. тона производствен капацитет на година, като произведените в завода стъклени изделия за дома се изнасят на три континента – Европа, Америка и Северна Африка.
Компанията е част от групата „Шишеджам“, която е лидер в производството на всички основни видове стъкло, като флоатно стъкло, стъклени изделия за дома, стъклен амбалаж и стъклени влакна.
То е сред най-големите производители в своята сфера с мащаба на производство, степента на специализация и конкурентните си дейности.
По думите на министър Пулев, Република Турция е в Топ 5 на ключовите външнотърговски партньор на България на база износ и в Топ 3 на база внос.
Почти половината от турските инвестиции у нас са получили подкрепа през Българската агенция за инвестиции, а стокообменът за 2022 г. с Турция е над 7 млрд. евро.
„Имаме амбицията средносрочно да достигнем до 10 млрд. евро годишно“, каза министър Пулев по-рано през годината, при срещите си с представители на турския бизнес на голям форум в Истанбул, на който от страна на България присъстваха трима министри.
Директните турски инвестиции в България надхвърлят 1 млрд. евро. Над 2200 турски фирми са избрали страната за предпочитано място за правене на бизнес, като те са едни от най-големите работодатели у нас.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Павел Езекиев: Всички гледат София, ние намерихме пет световни компании във Враца
- Нов играч на пазара у нас: XPENG представи три електромобила (снимки и видео)
- HR Capital с 47% ръст на акциите, eBag и Superdoc са основни двигатели
- Производствен гигант в Червен бряг завърши енергийно обновяване за 1.3 млн. евро
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Китай натиска пазара на фоа гра, воден от Франция и България
преди 30 минBansko Nomad Fest 2026 събра над 1000 дигитални номади от 50 държави
преди 1 часВасилена Чолакова, Trusti: Средната „Гражданска отговорност“ у нас вече струва около 160 евро
преди 1 часРабота от вкъщи в ЕС: България е на дъното на класацията
преди 1 часРадостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 2 часаНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bg