
Европейският съюз, Съединените щати и Канада обявиха планове за ограничаване на вноса на произведените в Китай електрически превозни средства поради опасения, че субсидиите, предоставени от китайското правителство, са несправедливи и вредят на конкуренцията.
Въпреки глобалните ограничения върху износа обаче, водещите производители от Поднебесната империя, включително BYD, Li Auto, Nio и XPeng, отчитат скок в продажбите през август, пише Euronews.
Tesla също обяви значително увеличение на продажбите си на електромобили миналия месец, включително и на превозните средства, продавани в Китай, както и на моделите на компанията, изнасяни от Китай за външни пазари.
Този растеж показва възстановяване на глобалното търсене на електромобили, което предполага, че китайските производители вероятно са в състояние да издържат на регулаторните предизвикателства, породени от новите мита, наложени от САЩ, ЕС и Канада.

Ръст на продажбите през лятото
BYD - най-продаваната китайска марка електрически превозни средства, постигна рекорден месечен брой продажби на пътнически превозни средства през август. Компанията отчита скок от 30% на годишна база до 373 083 единици.
Доставките на plug-in хибридни електромобили са се увеличили с 48%, докато продажбите на електрически превозни средства с батерии са скочили само с 12%.
Продажбите на BYD в чужбина достигат 270 000 единици през първите седем месеца, което представлява 14% от общите продажби. Компанията е на път да изпълни целта си от 500 000 изнесени бройки през тази година.
Освен BYD, Li Auto също се представя добре сред китайските производители на електромобили, като продажбите ѝ се повишават с 37.8% на годишна база до 48 122 автомобила през август, въпреки забавянето от 5.6% спрямо юли.
XPeng пък е доставила 14 036 електромобила през същия месец, което е с 2.5% повече от предходната година и 26% увеличение спрямо предходния месец. Производителят на електромобили от висок клас Nio е продал 20 176 електрически коли миналия месец, отбелязвайки 4% увеличение на годишна база.
Произведените в Китай превозни средства на Tesla също са отбелязали ръст на продажбите от 3% на годишна база през август, според Китайската асоциация за леки автомобили (CPCA), като доставките на Model 3 и Model Y са се увеличили със 17% спрямо юли.

Оказват ли ефект глобалните ограничения?
Европейският съюз, САЩ и Канада обявиха планове за ограничаване на произведените в Китай електрически превозни средства поради опасения от неправомерни субсидии от страна на китайското правителство.
И САЩ, и Канада предложиха 100% мита върху вноса на електромобили, произведени в Китай, докато ЕС планира да наложи по-ниска ставка.
Преди две седмици ЕС намали допълнителната тарифа за автомобилите на Tesla, произведени в Китай, до 9%, спрямо предварително планираните 20.8%.
Тази нова ставка е значително по-ниска от диапазона от 17% до 36.3%, наложен на останалите китайски производители на електромобили.
ЕС също така преразгледа митата за други китайски производители на коли, като ги определи на 36.3% за SAIC, 19.3% за Geely и 17% за BYD - всички малко по-ниски от предишните предложения.
Планът подлежи на одобрение от мнозинството от 27-те държави-членки на ЕС преди 31 октомври. Ако бъдат одобрени, новите тарифи ще останат в сила през следващите пет години.

Спадът на износа на електромобили от Китай може да е временен
Според Dataforce, регистрациите на произведените в Китай електрически превозни средства в цяла Европа са намалели с 9.7% на годишна база през юли.
Повечето експерти обаче са на мнение, че този спад е свързан с временните допълнителни тарифи на ЕС. Намалението обаче е значително по-слабо от спада с 30% през юни, което предполага, че въздействието на тези нови тарифи може да е временно.
В отговор китайските производители на автомобили се готвят да установят производствени бази в чужбина, за да се противопоставят на допълнителните мита, което вероятно ще увеличи обема на продажбите им в дългосрочен план.
BYD инвестира милиарди долари, за да разшири своите производствени мощности в Европа, Азия и Южна Америка с нови локации, включително Унгария, Бразилия и Турция.
Компанията заяви, че задграничните ѝ пазари ще представляват значителна част от глобалните ѝ продажби в бъдеще. Въпреки това, тя спря плановете си да инвестира в мексикански завод поради предстоящите избори в САЩ.
SAIC вече е построила три завода за автомобили в Тайланд, Индонезия и Индия, а Chery Auto подписа споразумение с испанската EV Motors за изграждане на първата си европейска фабрика в Каталуния.
Компанията също така посочи миналата година, че ще построи фабрика в Аржентина и обмисля изграждането на нов завод в Обединеното кралство.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg