
Когато човек трябва да избира между повече от четири решения, е по-трудно да се отговаря на въпроси или да се решават проблеми, сочат проучвания. Объркваме се, когато сравняваме всяка опция, дори и вече да знаем най-добрия отговор.
Неврологът Пол Глимчър има една простичка стратегия да се абстрахирате и да вземате постоянно умни решения – вместо да се опитвате да направите най-добрия избор, започнете, като изберете най-лошия.
Да кажем, че някой е поставил шест сладки лакомства пред вас. Любимото ви лакомство може да изпрати “по-слаб сигнал” към мозъка ви, само “заради наличието на други лакомства,” казва Глимчър, преподавател в Нюйоркския университет.
“Ако ви помоля да махнете най-лошото лакомство, а след това следващото най-лошо и т.н., в крайна сметка, ставате все по-уверени в това какъв е най-добрият избор.”
Процесът на елиминация не е нова концепция, но може да ви помогне да избегнете грешки и да подобрите точността си при вземане на решения в ежедневието, казва Глимчър.
Той може да ви помогне да избегнете избирането на ресторант, който, всъщност, не харесвате, когато приятел ви изпрати списък с идеи. На работното място, ако имате проблеми с избирането на това кои неща да подчертаете в презентация, елиминирайте най-малко полезните и продължете нататък.

“Ние просто сме добри в задачата за двоичния избор — изберете най-доброто и елиминирайте най-лошото,” допълва Глимчър.
“Когато обаче попаднем в съвременните обстоятелства, при които големи компании създават огромен брой опции, от които да избираме, това оказва огромно въздействие върху нашето представяне.”
Това е така, защото изборът измежду по-малко възможности може да ни помогне да вземаме по-точни решения, казва Глимчър.
Въпреки това, трябва да се отбележи, че неговото продължаващо проучване показва, че този процес увеличава незначително умората от вземането на решения, посочва ученият. Процесът орнема по-дълго време и макар решенията да се по-лесни, трябва да се вземе по-голям брой от тях.
Експерти препоръчват да се борим с тази умора, като вземаме решения по-рано през деня, когато имаме повече умствена енергия, както и да си изградим рутина, така че някои избори да са по-скоро като навици, вместо да предизвикват анализи.
Използването на сходна стратегия може да ви помогне да бъдете и по-убедителни.
След като сте наясно как претоварването с възможности за избор може да замъгли мисленето на хората, може да сте по-добре подготвени да промените мнението на някого по време на разговор или дебат.
Колкото по-опростен и ясен е вашият аргумент, толкова по-убедителен става, казва Ниро Сиванатан, преподавател по организационно поведение в London Business School.
“Повечето хора допускат грешката, смятайки, че за да спечелите някого на своя страна, трябва да му предоставят много данни. Често нещата се провалят не в съдържанието, а в начина му на поднасяне.”
Когато спорите, вместо да изложите пет точки защо сте прав, изберете най-убедителната или двете най-убедителни, за да бъдете най-ефективни. Хората имат склонността да запомнят средната убедителност на целия аргумент, а не изложената най-умна точка, казва Сивантан.
“По-малкото е повече. Ако имате само един ключов аргумент, бъдете уверени и го поставете на масата, вместо да изпитвате необходимост да изложите много други.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg