
Кешът на Berkshire Hathaway е надхвърлил 300 млрд. долара през третото тримесечие, след като Уорън Бъфет е продължил да продава акции и да се въздържа от обратни изкупувания.
Базираният в Омаха конгломерат отчита увеличение на своя кеш до 325.2 млрд. долара до края на септември, в сравнение с 276.9 млрд. долара през второто тримесечие, според публикувания през уикенда финансов отчет на компанията.
Паричните й наличности са продължили да растат, след като Оракулът от Омаха продаде значителни части от някои от най-големите си инвестиции, по-конкретно в Apple и Bank of America.
През третото тримесечие Berkshire е продала около четвърт от огромния си дял в Apple, което означава, че в трето поредно тримесечие компанията намалява дела си. Междувременно, от средата на юли Berkshire набра над 10 млрд. долара от продажбата на дългогодишния си дял в Bank of America.
Като цяло, 94-годишният инвеститор е продължил да продава, като Berkshire е пласирала акции за 36.1 млрд. долара през третото тримесечие.

Без обратни изкупувания
Berkshire не е изкупувала обратно свои акции през третото тримесечие - на фона на разпродажбите на дялове. Процесът по обратните изкупувания вече се беше забавил по-рано през годината, след като книжата на Berkshire се представяха по-добре от пазара, а цената им достигна рекордно високи нива.
Конгломератът е купил обратно свои акции само за 345 млн. долара през второто тримесечие - значително по-малко от обратните изкупувания на стойност по над 2 млрд. долара във всяко от предишните две тримесечия.
От компанията са казвали, че ще купуват обратно свои акции, когато председателят Бъфет “смята, че цената на обратното изкупуване е под консервативно определената присъща стойност на книжата на Berkshire.”
Акциите от клас А на Berkshire поскъпват с 25% през тази година, изпреварвайки възвръщаемостта от 20.1% на индекса S&P 500. Пазарната капитализация на конгломерата премина 1 трлн. долара през третото тримесечие, когато акциите достигнаха рекордна стойност.
Оперативната печалба на Berkshire за третото тримесечие възлиза на 10.1 млрд. долара, което представлява понижение от около 6% на годишна база заради слабото представяне на застрахователната дейност.
Консервативният подход на Бъфет идва на фона на ръста на фондовия пазар през тази година вследствие на очакванията за „меко приземяване“ на икономиката и на фона на понижението на лихвите от страна на Фед.
Известни инвеститори, като Пол Тюдор Джоунс, изказаха своите опасения относно увеличаващия се фискален дефицит на САЩ и това, че нито един от двамата кандидати за президент не възнамерява да ограничи разходите, за да се справи с проблема.
По-рано през годината Бъфет намекна, че продава част от акциите си с идеята, че в даден момент данъчните ставки върху капиталовите печалби ще трябва да бъдат повишени, за да се попълни нарастващият дефицит.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg