

Рени Миткова е управител на водещата компания за управление на вземания у нас „ЕОС Матрикс”, част от немската EOS Group. Председател е на Асоциацията за управление на вземания. Има магистърска степен по международен туризъм от УНСС и Executive MBA от Cotrugli Business School, Загреб. През 2010 г. печели приза „Млад мениджър” на фондация „Еврика”, а през 2009 и 2021 г. е сред 10-те финалисти в конкурса „Мениджър на годината”. Ранното обучение за финансова грамотност е кауза, с която е лично и професионално ангажирана от много години и участва в редица инициативи и пилотни програми. В блога си на www.renymitkova.com публикува статии от опита си като мениджър, финансов експерт и майка на три деца.
Съвместно с Рени Миткова и ЕОС Матрикс, Darik Business Review стартира обучителна поредица, посветена на финансовата грамотност. Представяме ви поредния материал от нея:
Дългът може да бъде както приятел, така и враг
Ако четете тази статия, то сигурно като мен имате задължения, а нека уточним още в началото, че това не винаги е страшно. Вероятно сте чували, че има „добър” и „лош” дълг. Да познаваме разликата между тях ще ни помогне да управляваме този мощен финансов инструмент.
Добър дълг
Това е дълг, който инвестираме в нещо, което ще ни донесе доходи или ще увеличи стойността си през времето. Пример за това е ипотека за инвестиционен имот в добър район, която ни носи доход и увеличава стойността си във времето.
Лош дълг
Това са задължения, които ни теглят надолу. Те най-често са с високи лихвени проценти и не водят до увеличение на финансовото ни благосъстояние. Примери за това са кредитните карти и бързите заеми.
Дори да сме наясно с добрия и лош дълг, то много от нас си имаме и от двата. И все пак, кой е най-добрият начин да се справим с тях? Предлагам ви един изпитан практически план в 5 стъпки. Той върви, разбира се, с дисциплина и постоянство, както и всичко останало, което целим в живота си.
Петте ключови стъпки към умно управление на дълг
1. Направете детайлен план на личните си финанси
Първата и най-важна стъпка в управлението на дълговете е да имате ясна картина за финансовата си ситуация. Разпишете детайлно вашите приходи, разходи и задължения.
Може да използвате екселска таблица, лист хартия или всеки друг инструмент, който ви е удобен, за да видите ситуацията черно на бяло. Това ще ви даде яснота какво действие да предприемете – да търсите начин да увеличите доходите си, да оптимизирате разходите си, за да имате остатъчна сума, която да спестявате и да отделяте за погасяване на дълговете си или пък и двете.
Бих препоръчала винаги принципа на Рокфелер, който казва, че всичко се решава с увеличение на приходите, а в момента ситуацията в България с недостиг на работна ръка позволява да сте креативни и да опитате да предоговорите основното си възнаграждение или да намерите странично занимание, което да допълва доходите ви поне временно.
В книгата си „Ще те науча как да станеш богат“ Рамит Сети споделя техника за предоговаряне на работната заплата, както и на таксите и задълженията към кредитори.
2. Създайте си буфер
Този фонд ще ви предпази от нови дългове в случай на финансови изненади и ще ви създаде психологическо спокойствие. Теорията казва, че аварийният ви фонд следва да е равен на основните ви разходи за 3-6 месеца, но аз бих предложила да започнете с по-скромна сума от 500 лв., а после да я увеличите на 1000 лв.
Дори 500 лв., заделени настрани, ще са вашата финансова възглавница за непредвидени житейски обрати и ще ви дадат спокойствието и решителността да действате с размах според плана си и в крайна сметка да постигнете живот без дългове.
3. Изберете стратегия за изплащане на задълженията си
Два от най-популярните метода за управление на дългове са „Приоритизация на дълговете” (или методът „Аваланш“) и методът „Снежна топка”. Всеки от тях има своите предимства и недостатъци и изборът би трябвало да зависи от личната ви финансова ситуация и психологически профил.
Ето кратко представяне на двата метода:
Приоритизация на дълговете (Метод „Аваланш“)
Предимства:
Икономия на пари: плащате първо дълговете с най-високи лихви, за да намалите общата сума, която ще платите в края;
Ефективност: този метод е математически ефективен и води до бързо намаляване на общия дълг.
Недостатъци:
Мотивация: ако имате множество дългове, може да отнеме повече време да видите реални резултати, което може да бъде демотивиращо.
Пример: ако имате бърз заем с 20% лихва, кредитна карта с лихва от 18% и потребителски заем с лихва от 5%, методът „Аваланш“ предполага да фокусирате усилията си първо върху плащането на бързия заем.
Методът „Снежна топка”
Този метод предполага първо да платите дълговете с най-ниски суми, за да постигнете бързи „победи“ и да се чувствате мотивирани.
Предимства:
Мотивация: бързите „победи“ могат да са много мотивиращи и да ви помогнат да се придържате към плана.
Недостатъци:
Общата сума за плащане в края може да е по-висока в дългосрочен план.
Пример: ако имате дълг от 200 лв. по мобилния си телефон и дълг от 1000 лв. по кредитна карта, методът на снежната топка предполага първо да изплатите 200-левовия дълг, за да постигнете бърза „победа“.
4. Предоговорете условията с кредиторите си
Не пренебрегвайте възможността за преговори с кредиторите за по-добри условия, като по-ниски лихви, отлагане на плащания или пакетиране на няколко задължения. Това може значително да облекчи натоварването по дълга ви и да улесни изплащането му.
Повечето кредитори са гъвкави към такива предложения, особено когато покажете добра воля да изплатите задълженията си. Никой кредитор не желае да инвестира допълнителни пари в скъпи съдебни процедури, за да ви вземе колата или апартамента. Те искат да получат обратно парите си по най-лесния и безболезнен начин.
5. Правете постоянен мониторинг и адаптирайте плана си
Редовно проследявайте финансите си и адаптирайте плана си според промените в житейската си ситуация или финансово положение. Помнете целта си – живот без дългове!
А тя е възможна дори в нашето свръхзадлъжняло общество и е много сладко да заспиваш вечер без тревожни мисли как ще платиш.
Сигурно вече сте разбрали, че обичам плановете, те работят добре в много житейски ситуации, особено когато става дума за финанси. С план, посветеност и дисциплина, имате всички шансове да се справите.
За допълнителен ресурс и мотивация ви предлагам да прочетете книгата „Пълно финансово преобразяване“ на американския финансов гуру Дейв Рамзи, който е личен потърпевш от дълговете и техен силен противник.
На младини Рамзи има успешен бизнес с недвижими имоти, но живее като кредитен милионер и през 80-те години на 20-ти век претърпява финансов колапс, кредиторите му взимат всичко и той и съпругата му обявяват физически фалит.
Това белязва драматично живота му и Рамзи става финансов съветник, водещ на популярно радио шоу и автор на няколко бестселъра, като помага на милиони хора да се освободят от дългове. Не с всички негови идеи съм съгласна, като тази да нарежете на парченца кредитните си карти.
Те предлагат определени предимства, като това, че не бихте могли да наемете кола в чужбина без кредитна карта, а и ако плащате в срок, като мен, няма да платите и една стотинка лихва. Но има много други практични съвети, които си струва да опитате. Успех!
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg