
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън отправи предупреждение към инвеститорите при представянето на тримесечния отчет на финансовата институция.
„Сега може би е най-опасният момент, който светът е виждал от десетилетия“, каза той. Войните в Украйна, Израел и Газа оказват влияние както върху цените на храните и горивата, така и върху световната търговия и геополитическите отношения между отделните държави".
Въпреки това, ръководената от него банка обяви по-добри от очакваните от анализаторите резултати.
Печалбата на акция за тримесечието достигна 4.33 долара спрямо очакваните от пазарните наблюдатели 3.90 долара. Приходите на JPMorgan Chase възлязоха на 39.9 млрд. долара, което е повече от прогнозираните средно 39.57 млрд. долара.
Активите на банката от близо 3.9 трилиона долара я правят най-голямата в САЩ, играейки съществена роля в икономиката на страната.
Базираната в Ню Йорк институция отчете спад от 6% на приходите от инвестиционно банкиране през последното тримесечие. Понижение от 4% пък се наблюдава при депозитите на банката.
Пред CNN Даймън обяви, че изпълнителните директори на щатските банки са сериозно притеснени от икономическата несигурност и лошите новини, които могат да дойдат в идните седмици.

„Нашата работа е да сме подготвени за потенциалните опасности, които не очаквате. Уолстрийт често се фокусира върху настоящото състояние на икономиката, вместо да се готви за това, което може да ни сполети“, каза още Даймън.
По думите му, в банката се правят по стотици стрес тестове седмично. За съжаление, геополитическите рискове могат да причинят от лека до дълбока рецесия. Това, че пазарите в последните години се представят добре, не е причина да мислим, че ще продължат да го правят, смята още Даймън.
Икономистите на банката са на мнение, че е по-вероятно да станем свидетели на забавяне на икономиката, отколкото на рецесия.
„Повече ме притеснява случващото се по-света, отколкото в икономиката ни. В момента щатските потребители и бизнеси се справят повече от нормално“, допълни той.
Според Даймън, пазарът на труда и високите нива на дълг на САЩ могат да задържат инфлацията на високи нива още дълго време, като не са изключени и нови повишения на лихвите.
Даймън неведнъж е прогнозирал, че Федералния резерв вероятно не е приключил с агресивното повишение на лихвите в борбата срещу инфлацията, като не е изключено да видим и лихви от 7%, или с нови 1.5% над настоящите нива.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg