Предизвикателствата пред ВЕИ сектора са много. Законите се менят и донякъде според мен са добри. Проблемът е, че институциите, които трябва да прилагат законите не го правят или нямат капацитета да го направят, въпреки че имаме много заявени мощности. Това заяви Христо Томов, ръководител на дирекция "Финансови и административни дейности" в Megalan по време на форума Investing in our Future на Darik Business Review. 

"Последният проект, който успях да реализирам от изграждането му от ден 1 до въвеждането му в експолатация, ми отне 3 години и 2 месеца и то по независещи от инвеститора причини. Имаше проблеми и с енергийното дружество, и с общината, но с такива темпове на инвестиции един нормален инвеститор не би се заинтересувал да вземе участие в проекта. Представете си, че има  външно банково финансиране. Надали има инвеститор, който има изграден на трупчета фотоволтаичен парк и чака 3 години да бъде въведен в експолатация, за да получава дивиденти от инвестицията си и да изплаща кредит към банка". 

По думи на Томов един ВЕИ проект в момента не е рентабилен, ако вняма батерии, които да акумулират произведеното количество енергия и бизнесът да го използва във времето с по-високи цени на тока. Парковете, които нямат такива батерии, имат необходимост от човешки капитал, който да може да участва постоянно в пускане и спиране на ВЕИ парковете, когато трябва да балансират между високите и ниските цени. 

"От моя опит за последния проект 46 пъти съм ходил по общини и енергодружества. Енергото около 4 пъти ми върна предварителния договор по техни причини: първия път бяха объркали името на фирмата ни, втория път ме върнаха, защото бяха объркали населеното място, третия път бяха описали проекта с различна технология. 4 месеца ми отне връщането, защото между всяко едно има 1 месец време, в което могат да поправят документите."

Други пречки, с които се сблъсква той са свързани с външните връзки. Когато инвеститор изгради ВЕИ парк, той трябва да свърже външната връзка с енергоразпределително дружество, за да може то да я обслужва. Техния срок е 6 месеца. Това означава, че докато административната процедура не бъде свършена, то няма как ВЕИ паркът да проработи.

"Инвеститорите искат капитала да работи сега. Никой няма време да чака 3-4 години пропуснати ползи."

По негови думи проектите се реализират, където има възможност. В България има точки, където мрежата няма да може да успее да издържи такова натоварване. Томов казва, че най-често подобни проекти не се реализират, защото изграждането на мрежата трябва да се плати от инвеститора. Капиталът се насочва там, където вече има изградени енергийни мрежи, за да може инвестицията да бъде минимална, за да излезе на печалба проектът, добави той. 

Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, EY Bulgaria, БКДМП, AstraZeneca, ОББ, ВВТ Инженеринг ЕООД и Асоциация за развитие на човешките ресурси. Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.