
Земеделските министри на Европейския съюз одобриха закон за налагане на ограничения за емисиите на метан върху вноса на петрол и газ в Европа от 2030 г. Очаква се мярката да окаже натиск върху международните доставчици да намалят изтичането на опасния парников газ, предава Ройтерс.
Метанът е основният компонент на природния газ, който страните изгарят в електроцентралите си и използват за отопление. Той се смята за втория най-важен фактор за изменението на климата след въглеродния диоксид, а една от основните причини са течовете от инфраструктурата за пренос на петрол и газ.
Министрите на земеделието на ЕС дадоха окончателното одобрение на своите правителства за въвеждането на мярката на среща в Брюксел, което означава, че тя вече може да влезе в сила. Само Унгария гласува против.
От 2030 г. ЕС ще наложи максимални стойности на интензитета на метан за изкопаемите горива, които се продават на европейския пазар. Европейската комисия ще определи точните допустими граници на емисиите на метан до тази дата. Вносителите на петрол и газ, които пренебрегват ограничението, могат да бъдат изправени пред финансови санкции.

Правилата за внос вероятно ще засегнат големи доставчици на газ, като САЩ, Алжир и Русия. Москва намали доставките за Европа след инвазията си в Украйна през 2022 г. и оттогава беше заменена като най-големия доставчик на газ за Европа от тръбопроводите от Норвегия, чиито доставки са с най-нисък интензитет на метан в света.
Администрацията на американския президент Джо Байдън, която обедини усилия с ЕС за намаляване на метановите емисии с 30% до 2030 г., приветства закона на ЕС за метана. Миналата година САЩ въведе свои собствени правила, изискващи от петролните компании да ограничат емисиите си на метан.
От 2027 г. ЕС ще изисква новите договори за внос на нефт, газ и въглища да могат да се подписват само с чуждестранни производители, които следват правилата за докладване на емисиите на метан, еквивалентни на тези в Общността.
Според правилата, европейските производители трябва редовно да проверяват дейността си за изтичане на метан в срокове, вариращи от всеки четири месеца за LNG терминалите до всеки три години за енергийната инфраструктура под морското дъно.
Политиката на ЕС също така забранява повечето случаи на изгаряне и изпускане, когато нефтените и газовите компании умишлено отделят нежелан метан в атмосферата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg