
Европейската комисия възнамерява да предложи налагането на забрана за използването на групата на перфлуорираните и полифлуорираните алкилни вещества (PFAS), наричани още "вечни химикали ", в потребителските продукти с изключения за случаите за основни промишлени употреби, заяви пред Reuters еврокомисарят по въпросите на околната среда.
Химикалите от групата PFAS не се разлагат в околната среда, което поражда безпокойство относно последиците от натрупването им в екосистемите, в питейната вода и в човешкото тяло.
Те се използват в хиляди артикули, от козметика и тигани с незалепващо покритие до самолети и вятърни турбини, поради тяхната издръжливост на екстремни температури и корозия.
"Това, което целим, е забрана за използването им в потребителски продукти", заяви пред Reuters европейският комисар по въпросите на околната среда Джесика Росвал.
"Това е нещо, което е важно за нас като човешки същества, разбира се, но и за околната среда. Смятам също така и за индустрията, за да знаят как да могат постепенно да премахнат тези химикали"
Преди две години
Преди близо две години Дания, Германия, Нидерландия, Норвегия и Швеция подкрепиха широка забрана за PFAS, но Росвал казва, че предложението на ЕС е малко вероятно да бъде оформено преди следващата година най-рано, тъй като се определят "съществените" изключения.
Инхалаторите за астма и полупроводниците, които се използват в зелените технологии като електромобили са част от потенциалните "съществени" приложения, отбеляза тя, но те също ще са обект на ограничения, в това число и начина, по който се изхвърлят.
Индустриалните приложения, като производство на пластмаса и електроника, допринасят за по-голямата част от употребата на PFAS, според данни на химическите агенции на Скандинавските държави.
Работата на Европейската агенция по химикали (ЕСНА) за оценка на обхвата на забрана предизвика хиляди коментари от страна на търговски асоциации, които представляват различни индустрии, като автомобилната, тази на чистата енергия и производството на пластмаса, като се търсят изключения за флуорополимерите, които се използват във всичко от водонепромокаеми дрехи до фотоволтаични клетки.

Съдебни дела заради PFAS
Изследвания, които свързват излагането на PFAS със здравословни проблеми, в това число увеждане на черния дроб, по-ниско тегло на новородените и рак на тестисите, засилва рисковете от съдебни дела за компаниите, според анализатори в Jefferies.
Заведени в САЩ съдебни дела са довели до извънсъдебни споразумения на стойност над 11 млрд. долара с участието на компании като 3M и Chemours Co заради замърсяването на вода.
Европейски компании може да се сблъскат с "вълна" от съдебни дела заради замърсяване или омаловажаване на вредите за околната среда и здравето от тези химикали, казва Елен Дюгуа, адвокат в правната кантора ClientEarth.
"ClientEarth следи отблизо поведението на компаниите спрямо PFAS и няма да се поколебае да предприеме действия", заяви Дюгуа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg