• Щатският долар се срина с 10.7% спрямо глобалните си конкуренти до юни, което прави най-лошото първо полугодие от 1973 г.
  • Много от факторите, които причиняват отслабване — вероятно ще останат в ръцете на инвеститорите, докато търсят други алтернативи за „сигурни убежища“.
  • Разбира се, продължаващият спад на долара съвсем не е сигурен, а други на Уолстрийт смятат, че низходящият тренд може да се обърне.

На фона на най-лошото си представяне от времето, когато Ричард Никсън беше президент, щатският долар е изправен пред редица проблеми през втората половина на годината, които могат да имат значими последици за инвестициите.

Доларът се срина с 10.7% спрямо глобалните си конкуренти до юни, което го прави най-лошото първо полугодие от 1973 г. — времето, когато Никсън прекрати златния стандарт на Бретън Уудс (международна валутна система, създадена след Втората световна война). В най-ниската си точка валутата достигна най-ниско ниво от февруари 2022 г.

Пътят напред може да не изглежда по-светъл.

@dbr.bg ????Теоретично доларът трябва да се засили при периоди на политическа нестабилност, защото той е резервната нискорискова валута. Това означава, че когато всичко се срива, когато светът изгаря, вие трябва да си държите парите в долари, защото Америка ще оцелее - тя е световната империя, но не и в този случай… Защо доларът отслабва. Вижте подкаста с Никола Янков управляващ партньор на Expat Capital ➡https://tinyurl.com/w6krp8ab #долар #бизнес #пазари #икономика #business #idea #tiktokbulgaria ♬ original sound - Darik Business Review

Това е така, защото много от същите фактори — политическа нестабилност, нарастващ дълг и дефицити и потенциални намаления на лихвените проценти от Федералния резерв, само да назовем няколко — вероятно ще останат в ума на инвеститорите, докато търсят други начини да защитят капитала си.

"Някои от тези неща бяха, вероятно, неизбежни, и ние със сигурност дадохме на валутните търговци достатъчно поводи да се чудят какъв ще е следващият катализатор," каза Арт Хоган, главен пазарен стратег в B. Riley Wealth Management.

"Можеш да отметнеш много квадратчета: имаме огромни дефицити и никой от двете политически партии не иска да ги спре. Отчуждаваме приятелите си — както в отбраната, така и в търговията. Имаш достатъчно потенциални негативни катализатори. А след като се появи инерция, трудно е да я спреш."

Наистина, спадът на долара започна в средата на януари и оттогава показва само спорадични признаци на затихване. Надеждите, че тарифите на президента Доналд Тръмп няма да бъдат толкова тежки, колкото се очакваше, предизвикаха кратко рали в средата на април, но в по-голямата си част гравитацията сочеше надолу.

Влияние върху пазара

Разбира се, спадът на долара не е "отрова" за акциите.

Тъй като повече от 40% от приходите на компаниите от индекса S&P 500 идват от международни продажби, по-слабият долар прави американския износ по-евтин — важен фактор, който трябва да се има предвид на фона на продължаващата търговска война.

Въпреки това, понижението съвпада с нарастващите коментари относно потенциалния край на американската изключителност и хегемонията на долара, като публичната част от държавния дълг на САЩ наближава 30 трилиона долара, а бюджетният дефицит за 2025 г. върви към около 2 трилиона долара. Ако американските активи като долара и държавния дълг загубят водещото си място на глобалната сцена, това може да има сериозни последици за рискови активи като акциите.

Ако долърът не е сигурен, то кое е?

Централните банки по света, например, увеличават покупките на злато — до 24 тона месечно, според Световния съвет по златото — като алтернатива на американските активи. Златото отбеляза най-доброто си първо полугодие от 1979 г.

"Смятаме, че централните банки купуват злато, за да диверсифицират резервите си, да намалят зависимостта си от долара и да се хеджират срещу инфлация и икономическа несигурност," пише Лоусън Уиндър, анализатор в Bank of America. "Това е тенденция, която смятаме, че ще продължи, особено на фона на несигурността около американските тарифи и притесненията за фискалния дефицит."

"Атаките на Тръмп срещу Фед и явното желание на администрацията за по-слаб долар само засилват тази гледна точка," пише Даниел фон Ален, старши макро стратег.
"Доларът остава надценен по повечето показатели за валутен пазар... При толкова много негативи, свързани с долара, защо да не очакваме, че ще стане подценен?"

Намаляване на лихвите на Фед?

Федералният резерв също може да окаже допълнителен натиск надолу, ако изпълни очакванията за намаление на лихвите през втората половина на годината. Въпреки това, ефектът от облекчаването на Фед може да е труден за прогнозиране, имайки предвид, че доларът и доходността по държавните облигации рязко се покачиха, когато централната банка последно намали лихвите през 2024 г.

Надежда за обръщане

Разбира се, продължаващият спад на долара съвсем не е сигурен, а други на Уолстрийт смятат, че низходящият тренд може да се обърне.

Томас Матюс, ръководител на пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион в Capital Economics, заяви, че скорошният ръст на акциите показва нарастващ комфорт с американските активи, като по-ранната слабост на долара може просто да е резултат от целенасочено поскъпване на други валути, както и от промени в хеджиращите стратегии.

Wells Fargo също смята, че страховете, свързани с долара, са преувеличени.

"Ако погледнем статистически на ролята на щатския долар, за нас е ясно, че той остава ключов елемент в глобалната търговия и финанси и е далеч от това да стане без значение," пише Дженифър Тимерман, анализатор по инвестиционни стратегии в Wells Fargo.

"Смятаме, че доларът се възползва от дълбоко вкоренени предимства (като върховенството на закона, прозрачност и изключително ликвиден финансов пазар), които правят глобалната промяна далеч от долара изключително труден и бавен процес – особено заради слабостите на алтернативите на долара."

Министърът на финансите Скот Бесент също коментира в интервю за CNBC в понеделник, че колебанията във валутата са „нещо обичайно“.

Въпреки това, нарастващата доходност на държавните облигации също показва, че опасенията относно долара и други американски активи остават.

"Стигнахме до етап, в който спадът изглежда прекомерен като инерция," казва Хоган, стратегът от B. Riley. "Но фундаментално можеш спокойно да изредиш доста неща, които да те притесняват."