Считано от тази учебна година, вече няма да е необходимо родителите да предоставят медицински бележки на хартия в училищата и детските градини.
Това значително улеснение стана възможно благодарение на въвеждането на електронни здравно-профилактични карти за всички деца и ученици.
Новината беше обявена на съвместен брифинг на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов и министъра на електронното управление Валентин Мундров след заседание на Министерския съвет.

Отпадане на хартията
Основната промяна за родителите е, че вече не се налага да посещават личните лекари непосредствено преди началото на учебната година за издаване на бележка.
Всички профилактични прегледи, извършени след 1 януари 2025 година, се зачитат и информацията от тях ще бъде достъпна в новите електронни карти.
„Политиката и на двете министерства – на образованието и здравеопазването, е да се разширява финансирането и броя на здравните кабинети, за да се осигури грижа за здравето на децата и учениците“, подчерта министър Вълчев.
Важно е да се отбележи, че самите профилактични прегледи остават задължителни. Ако такъв преглед не е направен от началото на годината, крайният срок за извършването му е 30 септември.
Какво съдържа електронната здравна карта?
Електронната здравно-профилактична карта представлява дигитално досие, което съдържа важна информация за здравословното състояние на детето. Целта е медицинските специалисти в учебните заведения да имат бърз и лесен достъп до актуални данни.
В картата ще се вписват:
- Ръст и тегло
- Данни за алергии
- Наличие на определени заболявания
- Актуален имунизационен статус
Разширяване на здравните кабинети в детските градини и училищата
Достъп до електронните карти ще имат само здравните специалисти, които работят в конкретната детска градина или училище.
За целта в момента се провеждат масови обучения за работа с информационните системи на Министерството на здравеопазването (МЗ) и Министерството на образованието и науката (МОН). Само на 2 септември са обучени 1000 медици, като предстоят обучения и за техните колеги.
Успоредно с дигитализацията, се увеличава и броят на здравните кабинети в страната. През тази учебна година те ще бъдат с 31 повече в училищата, достигайки общо 1801. В детските градини се разкриват 52 нови кабинета, с което общият им брой става 1629.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Нови инвестиции в Банско: Велоалея до Разлог, спортни съоръжения и модерна инфраструктура
- Платформата „Онлайн умници“ обединява деца, родители и учители около темите за дигиталната грамотност и онлайн безопасността
- За година: 7416 деца са се преселили у нас от чужбина
- Адриан Николов, ИПИ: Финансирането на училищата трябва да е според резултатите, а не по брой ученици
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Наем от 900 евро: София сред най-евтините европейски столици за наематели
преди 7 минНова инвестиция в Разград: „Техноматикс“ изгражда модерна база, открива 50 работни места
преди 34 минНаследник на Ray-Ban иска с 10 млрд. евро да изкупи дяловете на семейството си
преди 43 минJust Asia отвори първи магазин в Kaufland в София
преди 1 часКолко всъщност струва SpaceX?
преди 1 часtbi bank и JYSK стартират партньорство за гъвкаво финансиране на покупки за дома
преди 1 часПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgРодители, до края на юни можете да смените личния лекар - каква е процедурата и какво трябва да знаете
9meseca.bg