
Милиони служители в държавния сектор в Нидерландия няма да получат увеличение на пенсиите през следващата година, тъй то ще бъде непосилно за пенсионната система, пише The Guardian.
Два от петте най-големи пенсионни фонда в страната изобщо няма да предоставят стимули, докато пенсиите в другите три ще се повишат с по-малко от половината от текущото ниво на инфлация.
Пенсиите са задължителни за работещите в публичния сектор в Нидерландия, а петте водещи пенсионни схеми имат над осем милиона членове. Те правят вноски заедно с работодателя си и получават пожизнен доход, когато се пенсионират.
Членовете могат да получават увеличения всяка година, независимо дали са се пенсионирали или все още работят, но те се присъждат, само ако активите на фонда покриват най-малко 110% от неговите ангажименти за изплащане на пенсии.

В резултат на това фондът на здравните работници (PFZW), например, обяви, че ще замрази пенсиите през следващата година, за да осигури бъдещето си, преди да премине към нова система през 2026 г., докато схемата за инженери (PMT) направи същото, защото падна под границата от 110%.
Пенсионната схема за държавните служители (ABP) обяви увеличение от едва 1.84% поради същата причина, докато фондът за леко инженерство (PME) и фондът на строителния сектор (BFPB) потвърдиха увеличения от съответно 0.3% и 0.75%.
За сравнение, годишната инфлация в страната възлиза на 4% през ноември.
Ханс ван Меертен, професор по пенсионно право в университета в Утрехт, коментира, че нидерландските пенсионни схеми в публичния сектор не са имали увеличения между 2008 г. и 2020 г. Експертът коментира:
"Това, разбира се, доведе до много гняв. Тези пенсионни фондове имат много пари. Хората се възмущават, че фондовете имат активи от по 500 милиарда евро, но за пенсионерите е невъзможно да получат увеличение от 10 или 20 евро. Те виждат, че това се случва, но не могат да направят нищо по въпроса".
Нидерландия е една от малкото държави в Европа, които не са индексирали значително пенсиите си през последните години.
И там, както и в България, действа пенсионна система с два осигурителни стълба (разходо-покривен и индивидуален), но у нас пенсиите, изплащани от Националния осигурителен институт, бяха индексирани неколкократно през последните години.
Към момента миминалната пенсия е 580 лв., като се очаква от юли догодина да стане 631 лева. През 2019 година тя беше в размер на едва 220 лева, което означава, че ръстът ѝ значително е надвишил този на инфлацията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 5 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg