
Дълголетието се свързва с много навици, като здравословно хранене и редовно практикуване на спорт, но възможно ли е индивидуалността на човек също да играе роля?
“ Да изживееш своя икигай” – една от най-популярните книги за дълголетието, разглежда практиките в т. нар. “сини зони,” в които живеят най-много дълголетници, в това число и Япония.
В книгата, написана от Ектор Гарсия и Франсеск Миралес, се говори за това как нещата, които допринасят за дългия и здравословен живот, не са ограничени само до физическите дейности.
Повечето столетници споделят сходни черти на характера, които вероятно спомагат за по-голямата продължителност на техния живот, сочи цитирано в книгата проучване от 2012 г.
То е дело на университета Йешива и анализира индивидуалността на близо 250 столетници въз основа на самооценки и разкази на други хора за тях.
Ето две от чертите на характера, които живеещите най-дълго хора изглежда споделят:
1. Положителна нагласа
Приоритизирането на спокойствието и щастието често е изтъквано заради ползите му за психическото здраве, но то вероятно помага и за по-дългия живот.
Повечето от участвалите в проучването столетници имат положителна нагласа, казва един от съавторите доктор Нил Барзилай. Те обикновено са определяни от другите като оптимисти, спокойни и екстроверти.
Освен това, тези столетници “считат смеха за важна част от своя живот,” установява проучването.
2. Висока степен на емоционална осъзнатост
Емоционалната осъзнатост също е често срещана черта у столетниците. Това означава, че те не сдържат емоциите си и полагат усилия да показват на хората около себе си как се чувстват.

Изразяването на емоциите по здравословен начин може да е полза за отношенията. Влагането във връзките, които цените и разрешаването на евентуалните проблеми, които ви пречат да бъдете по-добър приятел или партньор, се свързва с по-голямо щастие и дълголетие.
“С други думи, хората, които се изправят срещу предизвикателствата с положителна нагласа и са способни да управляват емоциите си, вече са се запътили към дълголетието,” пишат Гарсия и Миралес.

Въпреки че тези две черти на характера изглежда изпъкват най-много сред столетниците, необходими са още проучвания да се определи дали, всъщност, допринасят за дълголетието на хората, казва Барзилай.
“Все още трябва да установим причинно-следствената връзка,” казва той. “Не знам дали можем да променяме дълголетието, ако имаме положителна нагласа или пък постигането на дълголетие причинява положителна нагласа.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
В кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 9 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 23 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 38 минКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg