Ситуацията с инвестициите в България е тревожна, защото у нас те почти отсъстват, докато в същото време се инвестира много сериозно в държавите около нас.
Това коментира изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация BESCO Добромир Иванов в рубриката Портфейл в ефира на Дарик радио.
"В държави, като Сърбия, Северна Македония, Румъния и Гърция, редовно се сключват сделки за по над 1 млрд. евро или за няколкостотин милиона евро, докато тук не е имало такива от много години.
Направихме едно изследване, за да видим какво тези държави правят по-различно от нас. И се оказа, че един от основните фактори е директната държавна помощ, с която те привличат големи чуждестранни инвеститори.
Вярно е, че това противоречи на интуитивната индея, че държавата не трябва да се меси в бизнеса, но всъщност, това са "умни пари", които правителствата използват, за да развиват определени региони, да стимулират създаването на работни места и да повишават жизнения стандарт", обясни Иванов.
Защо инвеститорите избягват България?
По думите му Европейският съюз разрешава подобни инициативи, като за развитите региони, какъвто е София, допустимият размер на държавната подкрепа е до 25% от инвестицията, а за неразвитите - до 50% или 60%.
"Това означава, че за една инвестиция от 1.5 млрд. евро, например, Сърбия осигурява държавна подкрепа в размер на 700-800 млн. евро, докато ние обещаваме освобождаване от осигуровки за две години, едно шосе и малко земя.
Затова България не само, че не попада в челото на класацията на инвестиционните дестинации, но в много случаи дори не се обсъжда като такава. Ниските заплати и ниските данъци вече не са достатъчни, за да бъдат конкурентно предимство", каза още изпълнителният дирекор на BESCO.
Според него, необходими са фундаментални промени в Закона за насърчаване на инвестиците и начина, по който темата се приоритизира в бюджета.
Защото това не е сред националните приоритети, като Шенген, еврозоната и т.н., но е изключително важна тема, защото е свързана пряко с възможностите за растеж на българската икономика.

Какво представлява дружеството с променлив капитал и защо е важно за развитието на българските копмании?
Добромир Иванов припомни, че има и български компании, които се развиват успешно, но някои от тях вече предпочитат да се регистрират в други държави.
"Това са компании, които стават известни по целия свят, но над 60% от тях вече са регистрирани във Великобритания, САЩ, Люксембург, Естония и т.н.
Това са български фирми с български екипи, но регистрациите им са прехвърлени в други държави още на много ранна фаза. И това е въпрос, който е точно толкова важен, колкото и привличането на чуждестранни инвестиции - защо нашите компании си тръгват от тук", каза Иванов.
Една от причините за това, според него, е свързана с изостаналата правна уредба у нас. Защото в България има пари за финансиране на стартъпи, има и достатъчно талантливи хора, с които тези компании да сформират екипите си, но проблемите се появяват след това.
"В момента за една компания не е достатъчно да стимулира служителите си само със заплати или малко по-дълга отпуска. Хората търсят различни възможности, например, ако се задържат определен период от време в компанията или постигнат определени резултати, да получават малка част от печалбата.
И ако компанията в даден момент се развие достатъчно и получи оценка от 1 млрд. евро, този човек ще знае, че ще получи не само заплатата си, но и част от приходите от тази сделка", обясни изпълнителният директор на BESCO.
Настоящият Търговски закон дава възможност за учредяване на дружества с ограничена отговорност (ООД) и акционерни дружества (АД), които са силно ограничени като възможности и не могат да осигурят правното покритие на тези нови взаимоотношения.
Освен това инвеститорите, които влагат пари в развиващи се компании, искат да имат възможността, когато осигуряват финансиране, да имат опцията след 5 или 10 години да изберат дали да получат дял от фирмата или да си възвърнат дадената инвестиция.
Добромир Иванов обаче каза, че в настоящото българско законодателство липсват подобни възможности.
"Новото дружество с променлив капитал, което се въвежда с промените в Търговския закон, разрешава част от тези проблеми, стъпвайки върху опита на други държави от Европейския съюз. В Европа в последните 20 години все повече държави правят подобни дружества.
Една от дългосрочните цели е европейските компании в бъдеще да могат да се конкурират по-успешно с тези от Съединените щати", каза изпълнителният директор на BESCO.

Има ли поводи за оптимизъм?
Той заяви, че дългосрочно е оптимист за България, но краткосрочно в момента има много сериозни теми, по които трябва да постигнем напредък - еврозоната, Шенген и цялостното позициониране в международен план.
"За бизнеса това е много важно, защото членството в ЕС, еврозоната, НАТО е важно за един инвеститор. В последните 12-13 години все повече ресурси са съсредоточени в ръцете на средната класа и на компаниите, които продават на глобалния пазар и не са свързани с държавния бюджет.
Тези компании създават добра репутация на българския бизнес по целия свят. Колкото повече такива компании има, толкова по-добри заплати ще получават българите и толкова по-висок ще е жизненият стандарт", коментира Добромир Иванов.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg