През последните пет години цените на имотите в Северна Македония претърпяха една от най-значимите трансформации на пазара на недвижими имоти, особено в столицата Скопие.

Националната банка на Република Северна Македония и международни източници регистрират ускорен растеж, който надвишава средната инфлация, подхранван от икономическа стабилизация, повишено търсене и инфраструктурни инвестиции.

Ръст на цените: Скопие на върха

Освен постоянните приходи от чуждестранни инвестиции и строителен бум, индексът на цените за четвъртото тримесечие на 2019 г. отчита впечатляващи стойности:

  • През 2021 г. цените на имотите в Скопие се повишиха с 11.3%;
  • През 2022 г. – с 20.5%;
  • А 2024 г. завърши с рязко увеличение от 10.6%, което представлява впечатляво двойно ускорение само за няколко години.

ФАПР-Скопие (FRED/BIS) (Фонд за анализ и прогнозиране на растежа в Скопие) потвърждава това: индексът на цените на имотите, който беше 100 (2010=100), достигна 159.13 през Q4 2024, което означава, че цените са се повишили с близо 60% за това десетилетие, и се покачи до нов максимум от 170.54 през март 2025 г.

Доклади показват, че през първото тримесечие на 2025 г. Скопие отчита годишен растеж на цените от 19.4%, което допълнително подчертава динамиката на тренда.

Регионална динамика

Въпреки че Скопие играе главна роля, цените растат и в други градове – Охрид, известен с туристическата си популярност, достига премиум стойности, а второстепенни градове, като Битоля, регистрират умерена, но забележима експанзия на пазара.

„Изминалите пет години носят синергична комбинация от ниски лихвени проценти, дефицит на предлагане и растящи разходи за строителни материали“, коментират анализаторите.

Строителните компании са съгласни: разходите за материали и работна ръка са се увеличили, а ограниченията в предлагането допринесоха за по-високи цени.

Инвестициите в инфраструктура, като Коридорите 8 и 10, директно подсилиха стойността на недвижимите имоти, особено в периферията на Скопие.

Социални последици и достъп до жилища

Това значително поскъпване увеличава недостъпността на апартаментите, особено за млади семейства и дори средната класа.

Обществото е разделено: от една страна, имотът се счита за инструмент за спестяване, а от друга – създава предпоставки за нарастване на социалното напрежение.

Някои архитекти и граждански активисти настояват за държавна намеса и регулиране на цените, но такива предложения срещат отпор от инвеститорите.