
Нетното състояние на Илон Мъск пада под 400 милиарда долара за първи път от началото на 2025 г., повлечено надолу от двуцифрения спад в цената на акциите на Tesla, предава Bloomberg.
Ценните книжа на автомобилния производител паднаха с 27%, след като достигнаха исторически връх в средата на декември заради надеждите, че близостта на Мъск с президента Доналд Тръмп ще подсили успехите на компанията.
Акциите и опциите на Tesla съставляват повече от 60% от богатството на Мъск, което достигна своя връх от 486.4 милиарда долара на 17 декември миналата година, според индекса на милиардите на Bloomberg.
Миналата седмица обаче беше най-лошата за Tesla от началото на октомври, като акциите на компанията паднаха с 11% след мрачния отчет за месечните продажби.
Доставките ѝ в Германия падат с 59% спрямо най-ниските нива от 2021 г., докато продажбите в Китай се понижават с 11.5% спрямо година по-рано - на фона на регионалния конкурент BYD.
Политическата инициатива на Мъск беше ключов двигател за акциите на Tesla след президентските избори. 53-годишният милиард посвети по-голямата част от вниманието си през последните седмици именно на работата във Вашингтон.
Той ръководи усилията за намаляване на държавните разходи през трите седмици, откакто Тръмп зае официално поста.
Мъск оряза дейностите на програмата за чуждестранна помощ USAID, ревизира данните за вътрешните плащания на Министерството на финансите и ръководи кампания за намаляване на федералната работна сила, като предлага на работниците осем месеца заплащане в замяна на техните оставки.

Истинската стойност
Засега обаче надеждите на инвеститорите, че администрацията на Тръмп може да даде тласък на Tesla с промени в данъчните субсидии за електрически превозни средства и формализирани стандарти за технологии за самоуправление, не се оправдават.
Мъск посочи създаването на напълно автономни автомобили „като истинската стойност“ на Tesla.
Въпреки че делът му в компанията все още съставлява най-голямата част от неговото нетно състояние от 394.6 милиарда долара, скорошният спад на акциите, съчетан с рекордни кръгове на финансиране за други компании на Мъск, включително xAI и SpaceX - означава, че производителят на автомобили допринася с относително по-малък дял към неговото състояние.
42-процентният дял на Мъск в SpaceX в момента струва 136 милиарда долара. Той също така ръководи консорциум от инвеститори, който отправи оферта за закупуване на OpenAI - компанията зад ChatGPT, за почти $95 милиарда.
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман обаче отхвърли предложението в публикация в социалната медийна платформа X на Мъск.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg