
Банкери очакват възстановяването на пазара на първични публични предлагания на акции (IPO) в Европа да се разшири през 2025 г. - въпреки заплахите за напрежения в търговията и политически катаклизми, докато компании за дялово инвестиране търсят инвестиции и доходност.
Тази година на европейските борси бяха набрани над 19 млрд. долара от IPO-та, което представлява скок от 30%, в сравнение с 2023 г. Сумата обаче изостава, в сравнение с историческите средни нива, в това число и от пика по време на пандемията и десетилетието, което го предхождаше.
Участници на пазара са оптимистично настроени, че възходящата тенденция ще продължи, като в началото на 2025 г. се очакват листвания, като HBX Group в Испания и Stada Arzneimittel AG в Германия, които ще проправят пътя за други предлагания по-късно през годината и през 2026 г.
“Безспорно, макроикономическата среда, с която IPO-тата трябва да се справят през следващата година, е трудна, но необходимостта на продавачите, и по-конкретно продавачите в сферата на дяловото инвестиране, да върнат капитал обратно към ограничените партньори вероятно ще надделее над всичко останало,” казва пред Bloomberg Лоурънс Джеймисън, ръководител Пазари на собствен капитал (ECM) за Европа, Близкия изток и Африка в Barclays Plc.
Компании за изкупувания и рисков капитал разполагат с трилиони долари нереализирани инвестиции. Внезапното повишение на лихвите, което последва пандемията от COVID-19, повиши оценките на компаниите и нанесе болезнени загуби на инвеститорите, включили се в IPO-та от ерата на евтините пари.
Сега тези групи свикват с идеята за IPO-та, за отключване на средства, когато лихвите отново се понижават, а цените на акциите достигат рекордни нива.
“Причината да не станем свидетели на повече IPO-та тази година е, че и емитентите, и инвеститорите бяха малко неохотни,” казва Ричард Кормак, ръководител ECM в Goldman Sachs Group Inc.
“Мисля, че положението започва да се подобрява и има обединяване на всички тези различни точки, в това число и при спреда купува/продава.”
Няколко компании кандидати за IPO през тази година избраха да отложат предлаганията си за 2025 г., изтъквайки като причина несигурността около президентски избори в САЩ.
Рисковете пред перспективите за следващата година включват заплахата на новоизбрания президент Доналд Тръмп да наложи мита на стоките, които идват извън САЩ.
Подобни мерки биха могли да навредят на европейските акции в периода на политически сътресения във Франция и Германия, които са най-големите икономики на континента.
От друга страна, консултанти се надяват, че голямото разминаване в оценките на щатските и европейските акции ще привлече инвеститори, а потенциално инфлационните политики на Тръмп биха могли да създадат сценарий, при който лихвите в САЩ да паднат по-бързо, в сравнение с Европа.
“Инвеститорите трябва да гледат през призмата на тези геополитически рискове,” казва Андрю Робинсън, който оглавява ECM дейността на HSBC Holdings Plc за Европа, Близкия изток и Африка. Инвеститорите ще продължат да действат избирателно, “но са отворени да разгледат правилните IPO-та,” казва той.

Дялово инвестиране
Най-успешните предлагания тази година бяха свързани със сектора на дяловото инвестиране, в това число швейцарският козметичен гигант Galderma Group AG, френската софтуерна компания Planisware SA и дори самата инвестиционна къща CVC Capital Partners Plc.
Сделките бяха с атрактивни отстъпки, а акциите поскъпнаха след това, позволявайки на акционерите да ограничат позициите си.
“Тази година показа, че IPO пазарът функционира и че листванията и последващите предлагания са ценен път към монетизацията за спонсори,” казва Валери Барие, ръководите ECM за Европа, Близкия изток и Африка в Citigroup Inc.
Това не означава, че всички сделки са еднакви. Книжата на подкрепената от CVC полска компания Zabka Group SA и на германския търговец на дребно с парфюми Douglas AG се търгуват на цени под тези от IPO-то, въпреки че предлаганията на двете компании бяха сред най-големите на континента през тази година.
Други кандидати, като испанската компания за хлебни изделия Europastry SA и италианския производител на спортни обувки Golden Goose SpA, отложиха плановете си за листвания.
Освен компаниите, подкрепени с частни капитали, европейски компании, които са подложени на натиск да рационализират дейността си и да отключат стойност за акционерите, се очаква също да бъдат източник на листвания през 2025 г.
Германската Continental AG продължава с плановете си за отделяне на своя бизнес с автомобилни части, докато шведската Embracer Group AB планира да отдели своето подразделение Asmodee Group AB.
“Корпоративните разделяния все още са сериозно в играта, все още живеем в свят на активисти и очаквам тази динамика да продължи да бъде доста активна от двете страни на Атлантическия океан,” казва Джеймс Палмър, ръководите ECM за региона на Европа, Близкия изток и Африка в Bank of America Corp.
На IPO пазара в Европа доминират по-големи сделки, като около 70% от набраните средства през тази година идват от листвания на стойност от по над 500 млн. долара, сочат данни на Bloomberg. Консултанти са убедени, че вратите ще се отворят и за повече средни по размер компании.
“Не всички се включват още на пазара, но водещата четвърт от IPO-тата се справиха много добре и очаквам пазарът да се отваря прогресивно за по-широк набор от компании,” казва Мартин Торникрофт, глобален ръководител ECM в Morgan Stanley.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Щатският долар върви към трето поредно седмично повишение
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Веселин Димитров, Експат Капитал: След корекцията пазарът може да не се възстанови в следващата година
- Уорън Бъфет притежава достатъчно пари, за да купи 476 компании от S&P 500 при текущите им цени
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 32 минФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 52 минЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 1 часВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 1 часТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 1 часЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 3 часаПрочети още
Министърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgДоналд Тръмп налага 100% мита върху филми, направени в чужбина
darik.bgЛевски отнесе солидна глоба след мача с Лудогорец, шампионите също не бяха пожалени
dsport.bgТрент обяви: Напускам Ливърпул!
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg