Д-р Джудит Джоузеф казва, че радостта не е просто приятно нещо – тя е част от това, което сме.

„Ние сме изградени с тази ДНК за радост. Това е нашето рождено право като човешки същества“.

Джоузеф е сертифициран психиатър и изследовател, чиято мисия е да изучава радостта – и какво пречи на хората да я почувстват.

Нейната работа, включително новата ѝ книга по темата, привлече широко внимание, отчасти благодарение на нейните пионерски изследвания върху високофункционалната депресия, която най-накрая се приема сериозно. „Исках хората да научат, че депресията изглежда различно“, казва Джоузеф.

„Има хора, които се борят с ангедония, което означава липса на радост. Те не изглеждат депресирани, но не е нужно да изпитвате тъга, за да отговаряте на критериите за депресия.“

Джоузеф включва себе си сред хората с високофункционална депресия и отбелязва, че „много от нас са патологично продуктивни“.

Едно от най-големите предизвикателства при самоопределянето на високофункционална депресия е, че някои хора изпитват психологически бариери, като ангедония и алекситимия, което е трудност при идентифицирането и изразяването на емоции.

И двете могат да убият радостта и често се пренебрегват в разговорите за психично здраве, защото все още можете да функционирате на работа и у дома, поне според всички останали.

Джоузеф отключва повече радост в живота си чрез силни връзки със семейството и общността. Нейната радост, казва тя, идва и от това, че помага на другите да получат достъп до своята собствена.

Но откриването на това отнема време. Тя не само е правила клинични проучвания върху високофункционалната депресия, но и самата я е изпитвала, дори докато е трупала професионални отличия.

„Това бях аз през 2020 г. Носех тази маска. Отвън изглеждаше, че всичко е чудесно – управлявах лабораторията си, имах малко дете, перфектно семейство, бях по телевизията. Но се борех с ангедония или неспособността да изпитвам удоволствие“.

А как се бори човек с този проблем?  

Практикуване на петте „В“-та (на английски Validation, Venting, Values, Vitals и Vision)

Валидиране: Назовете как се чувствате. Признайте го. Приемете го.

„Ако не знаем как се чувстваме, ако не можем да го назовем, сме объркани, несигурно е. Чувстваме се тревожни, така че е толкова важно да назовете как се чувствате и да го приемете“, обяснява Джоузеф.

Изразяване на емоции: Намерете някой, на когото имате доверие, за да споделите през какво преминавате, с едно предупреждение.

Ако не говорите с професионалист по психично здраве, Джоузеф казва да се пазите от „изливане на травми“ върху приятели и семейство.

Ценности: Какво ви дава смисъл и цел в живота? Експертът съветва:

„Мислете за неща, които са безценни. ... Преди се стремях към отличия, към постижения, това са неща, за които обаче няма да говоря на смъртния си одър“.

Жизненоважни показатели: Това са нещата, които ви поддържат живи и здрави: здравословна храна, редовни упражнения и добър сън. Лесно е да се надоват, но е трудно за много от нас да ги направят.

Визия: Трудно е да се постигне това, когато сте заслепени от собствения си дискомфорт. Но лекарят по радостта препоръчва да планирате повече радост и да спрете да се връщате към миналото.

Не едновременно, не и в бърза последователност

Не се опитвайте да правите всичко това наведнъж или в бърза последователност, предупреждава Джоузеф.

„Не бъдете високофункционални“, казва тя, когато става въпрос за този процес. Това не е поредният проблем на работното място. Това е вашият живот.

И помнете: Щастието е външно и краткосрочно решение, като вълнението, което получавате, когато купите нещо ново или спечелите награда. Радостта е вътрешна.

„Тя е впрегната вътре в нас. Не е нужно да учиш детето на радост. Ние сме изградени с нея.“