Да прекарвате времето от понеделник до петък в очакване на уикенда не е най-пълноценният начин на живот, казват експерти по психология.

„Много хора живеят живота си по този начин, но не мисля, че това е най-удовлетворяващото“, казва д-р Джеймс Павелски, който е директор по образованието в Центъра за позитивна психология към Университета на Пенсилвания.

"Има пет делнични дни и само два почивни. Така че, ако през по-голямата част от времето гледате назад или напред, пропускате живота си".

Независимо дали практикувате мечтаната работа, има начини да включите повече дейности, които ви харесват през седмицата, за да направите работните дни по-вълнуващи.

Ето какво съветват Павелски и други експерти за намирането на баланса между работата и личния живот, вместо просто да чакате уикенда.

Структуриране на делничните дни

След напрегнат работен ден е изкушаващо да се приберете вкъщи и да се отпуснете на дивана до края на вечерта - дори Павелски е съгласен с това. Но понякога извършването на някаква дейност след работа може да бъде по-енергизиращо и удовлетворяващо.

Вместо да планирате всичко за уикенда, Павелски препоръчва да насрочите нещо забавно през седмицата, за да запазите инерцията след работа.

На следващия ден ще изпитвате удовлетворение, посочва Сюзан Пилеги Павелски, която е експерт по позитивна психология и заедно със съпруга си е автор на книгата Happy Together: Using the Science of Positive Psychology to Build Love That Lasts.

Споделените дейности могат да помогнат за изграждането на взаимоотношенията, добавя тя.

„Ние живеем живота си в момента и за съжаление, много хора пропускат възможността да се свържат с околните, докато просто чакат уикенда, независимо дали е с романтичния партньор, вашите приятели или колеги на работа. Нашите взаимоотношения и социални връзки са най-важното нещо за благосъстоянието ни и мисля, че много от нас се губят в работата. Просто помислете за нещо, което ви носи радост. Планирайте го - в идеалния случай съвместно с други хора - и го запишете в календара си, за да го правите редовно."

Намиране на смисъл в работата

Средностатистическият човек прекарва приблизително една трета от живота си в работа - около 90 000 часа.

Ако някой не се наслаждава на това, което прави през този голям период от време, има „огромен проблем“, според д-р Соня Любомирски, изследовател на щастието и професор по психология в Калифорнийския университет, Ривърсайд.

И ако не сте в състояние да смените работата си с нещо в унисон с интересите ви, има други начини да развиете по-положителен поглед върху ежедневната си дейност.

Когато мислите за работата си, запитайте се дали „има нещо в нея, което да направи живота на човек по-лесен или по-добър“, казва Любомирски. Дори като изпълнява малки задачи, като изпращане на имейл, човек може да свърже това усилие с основните си ценности.

Независимо дали някой се интересува от кариера в областта на науката и изучаване на дълголетието, или инвестира в изкуство и се надява да вдъхнови бъдещите поколения, тези малки задачи могат да го насочат към по-големи цели.

Също така е важно да се насърчават взаимоотношенията на работното място, смята Любомирски, а изследванията показват, че разговорите с хора през целия ден могат да предизвикат малки изблици на положителни емоции. Те могат да дойдат и от хапване на нещо сладко или разходка в парка по време на обедната почивка.

"Отличителният белег на щастието е преживяването на чести положителни емоции. Те могат да бъдат радост, но могат да бъдат и любопитство. Може да са спокойствие, гордост, обич - може да са много неща, в зависимост от човека. Помислете си какви са начините да създадете тези малки изблици на положителни емоции.“