Сайтът с 19-годишна история Reddit, част от който са милиони онлайн форуми, пласира акциите от своето първично публично предлагане (IPO) на цена от 34 долара за брой, или в горната граница на предварително зададения ценови диапазон.
Първичното предлагане е генерирало 519 млн. долара, според прессъобщение на компанията, като ѝ определя пазарна оценка от близо 6.5 млрд. долара. От Reddit планираха да пласират акциите в диапазона 31 - 34 долара за брой.
Борсовият дебют днес ще бъде първият за голяма компания в сферата на социалните медии от този на Pinterest през 2019 г., както и една от много малкото сделки, подкрепени с рисков капитал за последните две години.
Reddit пласира 15.28 млн. акции при предлагането, докато съществуващите акционери са продали други 6.72 милиона. Пазарната оценка на компанията намалява, в сравнение с 2021 г., когато беше оценена на 10 млрд. долара като непублична компания в пика на технологичния бум.
Повишаващата се инфлация и нарастващите лихвени проценти изтласкаха инвеститорите от рисковите активи през 2022 г., като принудиха стартъпите да ограничат разходите си, намалиха пазарната им оценка и ги накараха да се фокусират върху печалбата вместо върху растежа.

Astera Labs също излезе на борсата
Вчера компанията за хардуер за центрове за данни Astera Labs излезе на борсата, като цената на акциите ѝ скочи със 72%, на фона на огромния интерес към всичко, което включва изкуствен интелект (AI).
IPO-то обаче е в период на продължителна суша от повече от две години, като Instacart, Klaviyo и Arm Holdings са сред малкото технологични компании, предложили свои акции в този период.
Бизнесът с реклама
Основният бизнес с онлайн реклама на Reddit е изправен пред конкуренцията на гиганти в индустрията, като Alphabet и Meta. Компанията счита Snap, X, Pinterest, Discord, Wikipedia и притежаваната от Amazon стрийминг услуга Twitch за конкуренти, според проспекта й за първично публично предлагане.
Приходите на Reddit нарастват с 20% през миналата година - до 804 млн. долара. Нетната ѝ загуба за 2023 г. е 90.8 млн. долара, след като отчете 158.6 млн. нетна загуба в предходната година.
От компанията също така посочват, че лицензирането на данни може да се превърне в много печеливша дейност и че планира да генерира около 66.4 млн. долара от подобни сделки през 2024 г.
Reddit наскоро влезе в партньорство с Google, предоставяйки на гиганта в онлайн търсенето по-голям достъп до данните на компанията за обучение на AI модели и за други задачи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Влад Тенев съкращава 10% от служителите на Robinhood въпреки рекордни резултати
- Потайни наследници очакват милиарди от листването на европейски танков гигант
- Акциите на SpaceX загубиха 20% за дни: Инвеститорите след IPO-то вече са на нула
- HR Capital с 47% ръст на акциите, eBag и Superdoc са основни двигатели
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 41 минЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 53 минДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 1 часИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 1 часRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg