Porsche има план постепенно да електрифицира автомобилите си, така че електромобилите да генерират до 80% от продажбите на компанията до 2030 г., а единственият модел с двигател с вътрешно горене, който ще продължи да се произвежда, ще бъде легендарният 911.
Плановете на германския автопроизводител се следят отблизо, в това число и от природозащитници, заради инвестициите на компанията в е-горива и призивите ѝ към ЕС да позволи продажбата на автомобили, използващи подобни горива, след 2035 г.
Porsche, която преди това не е обявявала планове да продължи да предлага само един модел с двигател с вътрешно горене, е считана за тясно свързана с е-горивата заради инвестицията си в чилийската енергийна компания HIF Global.
Автопроизводителят ще електрифицира своя компактен SUV модел Macan, след което ще стори същото със спортния модел 718 и с най-продавания си модел Cayenne, заяви пред Reuters Карл Дум, ръководител на екипа за e-горива в компанията.
Моделът 911, който допринася с 13% от продажбите през 2022 г., ще бъде изключението от тази тенденция.
"Нашата стратегия, на първо място, е преминаването към електрическа мобилност, а ние ще произвеждаме модела 911 с двигател с вътрешно горене, докато в възможно," казва Думс.

Плановете на Porsche по отношение на електромобилите и инвестициите в e-горива са отделни неща, каза още той.
E-горивата се произвеждат от уловен въглероден диоксисд и генериран посредством възобновяеми източници водород. При изгарянето си този тип гориво отново отделя въглероден диоксид, което, според неговите защитници, го прави въглеродно неутрален.
Е-горивото на HIF Global е насочено повече към авиационната индустрия и тежкотоварните превозни средства, тъй като почти всички пътнически автомобили ще бъдат електрически, допълва Думс.
Експерти от автомобилната индустрия и бизнес казват, че e-горивата ще бъдат използвани само при нишови автомобили от висок клас.
Големите автопроизводители вероятно ще избягват нови модели с e-гориво след 2035 г., след като вече се ангажираха с инвестирането на 1.2 трлн. долара в електрифицирането на моделите си.
За сравнение, стартъп компаниите за e-горива, фокусирани основно върху авиационното гориво, са привлекли под 1 млрд. долара инвестиции, сочат данни на Pitchbook.
Подобно на Porsche, Ferrari също настоява пред ЕС за изключение за e-горивата, но въпреки това твърди, че след 2030 г. 80% от моделите на компанията ще бъда електрически или хибрдни.
Редица по-малки автопроизводители също искат да продават луксозни модели с e-горива на клиенти, които са достатъчно заможни, че да си позволят скъпото гориво, което в днешно време може да струва до 12.90 долара за литър.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Инвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 1 минRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg