
На днешната дата преди 32 години Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) прави важно изявление.
Директорите на институцията Уолтър Хугланд и Хелмут Вебер решават да пуснат в публичното пространство софтуерен инструмент, предложен през 1989 г. от Тим Бърнърс-Лий, който позволява на учени и институти по цял свят, работещи по данните на CERN, да споделят информация точно и бързо.
В този момент двамата едва ли предполагат до каква степен това решение ще промени света.
На 30 април 1993 г. CERN обявява публично информационната система WWW – World Wide Web.
Днес тя представлява неразделна част от нашето ежедневие - според Международния съюз по далекосъобщения, над 5 милиарда души, или две трети от световното население, разчитат редовно на интернет за изследвания, промишленост, комуникации и забавления.
“Повечето хора биха се съгласили, че пускането на софтуера в публичното пространство беше най-доброто нещо, което можеше да направим и че това беше източникът на успеха на World Wide Web,” казва Уолтър Хугланд, един от подписалите документа, с който се обявява пускането на световната мрежа.

Отварянето на World Wide Web за света става чрез вътрешен документ, адресиран “до всички заинтересовани” и подписан от Хугланд и Вебер. През 1993 г. стандартите за лицензиране на авторски права са в най-началните фази на разработка.
При тази първа версия в документа се заявява, че „CERN се отказва от всички права върху интелектуалната собственост върху този код, както в изходен, така и в двоичен формат, и предоставя разрешение на всеки да го използва, дублира, променя и разпространява“.

С допълнителното разработване на концепцията на отворения код, през 1994 г. следващата версия на софтуера е пусната под лиценз с отворен код, вместо публично. Това означава, че CERN запазва авторските права, но всеки, който иска, може да използва и модифицира свободно Мрежата.
Предоставянето на Световната мрежа на обществеността може да се счита за причина тя да достигне гигантските си мащаби днес. Превръщането ѝ в безплатна и достъпна за всеки е ход, който отразява основните ценности на CERN за отворено сътрудничество в полза на обществото.
Самият Tим Бъpнъpc-Лий, който днес е известен като „бащата на интернет”, нaпycĸa СЕRN през 1994 г. и създава Wоrld Wіdе Wеb Соnѕоrtіum (W3С) - opгaнизaциятa, ĸoятo ce зaнимaвa cъc cтaндapтицaтиятa нa WWW.
Блaгoдapeниe нa нeя се постига cъвмecтимocт нa peдицa тexнoлoгии, ĸoитo са в основата на интepнeт caйтoвeтe.
Първият сайт в света се намира на адрес info.cern.ch и е активен и до днес. Той е посветен на глобалната мрежа, като включва информация за нейните особености, хората, които стоят зад проекта, информация за софтуер и сървъри и начини да я използвате.
Как Тим Бърнърс-Лий създава интернет можете да видите ТУК.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Петролът поевтинява с по над $2 на барел
преди 1 часДоналд Тръмп обяви 100% мито за филмите, произведени извън САЩ
преди 1 часУорън Бъфет се оттегля от ръководството на холдинга Berkshire Hathaway
04.05.2025Красивото крайбрежие на Хърватия, което туристите пренебрегват
04.05.2025Консумацията на шампанско сваля риска от сърдечен арест?
04.05.2025Островът, на който няма коли, а на всеки жител се пада по един кон
04.05.2025Прочети още
Заради болест Вучич прекрати визитата си в САЩ
darik.bgПринц Хари се надява на “примирие” с кралството
darik.bgБългария е сред страните от ЕС, които искат разхлабване на бюджета за средства за отбрана
darik.bgШампионско награждаване, много голове, но малко публика (АУДИО)
dsport.bgТрета поредна победа: Пиастри триумфира с рутина в Маями
dsport.bgПринцеса Шарлот на 10 – малката кралска дама расте с чар и увереност
9meseca.bg